Zełenski spotkał się z Macronem, rozmawiali o „koalicji myśliwców” i formule pokojowej

Zełenski spotkał się z Macronem, rozmawiali o „koalicji myśliwców” i formule pokojowej

Ukrinform
W Paryżu odbyło się spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem.

Poinformował o tym portal głowy państwa, informuje Ukrinform.

„Podczas spotkania priorytetowo zwrócono uwagę na kwestię udzielenia przez Francję pomocy wojskowej Ukrainie, w szczególności na priorytetowe potrzeby naszego kraju w zakresie wzmocnienia jego zdolności obronnych, ochrony ukraińskiego nieba” – czytamy w komunikacie.

Omówiono również praktyczne współdziałanie z Republiką Francuską w celu wzmocnienia potencjału sił obronnych Ukrainy, niezbędnego do skutecznej kontrofensywy i wyzwolenia okupowanych terytoriów.

Zełenski podziękował Macronowi za przywództwo i wyraził nadzieję, że Francja poprze pryncypialną wspólną decyzję sojuszników o utworzeniu „koalicji myśliwców”, na którą Ukraina czeka od dawna.

Ponadto prezydenci omówili kwestie współpracy na rzecz skutecznej realizacji ukraińskiej formuły pokojowej. Głowa państwa ukraińskiego wyraził nadzieję na zaangażowanie jak największej liczby państw w odbywający się w tym roku Globalny Szczyt Pokojowy, w szczególności państw Globalnego Południa. Podziękował Macronowi za jego wysiłki dyplomatyczne zmierzające do zakończenia wojny Rosji z Ukrainą i osiągnięcia sprawiedliwego pokoju opartego na ukraińskiej formule pokoju.

W trakcie spotkania odrębnie omówiono również kwestię wsparcia Francji dla integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy. Zełenski podziękował francuskiemu przywódcy za konsekwentne wspieranie Ukrainy na drodze do członkostwa w UE i wyraził nadzieję na decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej w 2023 roku.

Głowa państwa Ukrainy rozmawiał też z prezydentem Francji o dalszych krokach na drodze Ukrainy do członkostwa w NATO. Osobno Wołodymyr Zełenski podkreślił, że nasz kraj czeka na konkretne decyzje polityczne szczytu NATO w Wilnie w odpowiedzi na wniosek Ukrainy o członkostwo w Sojuszu.

„Oczekujemy od Sojuszu konkretnych decyzji w sprawie jasnego algorytmu dążenia Ukrainy do członkostwa w NATO i zagwarantowania bezpieczeństwa naszego kraju na okres poprzedzający członkostwo” – zaznaczył prezydent Ukrainy.

Jak informowaliśmy, prezydent Zełenski przyleciał do Francji z Niemiec w niedzielę, a w sobotę odwiedził Włochy.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-