Zełenski spotkał się z członkami gabinetu ds. bezpieczeństwa Republiki Federalnej Niemiec

Zełenski spotkał się z członkami gabinetu ds. bezpieczeństwa Republiki Federalnej Niemiec

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z członkami gabinetu na temat kwestii bezpieczeństwa Niemiec.

W spotkaniu, w którym uczestniczył również kanclerz Olaf Scholz, wzięli udział wicekanclerz, minister gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Robert Habeck, minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock, minister obrony Boris Pistorius, minister finansów Christian Lindner, minister ds. Współpraca gospodarcza i rozwój Svenja Schulze i minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser, informuje Ukrinform powołując się na służbę prasową KP.

Zełenski podkreślił w szczególności, że taka formuła spotkania jest wyjątkowa i w pełni odpowiada wysokiemu poziomowi interakcji, jaki osiągnięto między naszymi państwami.

Podziękował niemieckiemu rządowi i każdemu z obecnych urzędników za skuteczną kompleksową pomoc Ukrainie od pierwszych dni rosyjskiej agresji na pełną skalę.

Po zapoznaniu członków Gabinetu Bezpieczeństwa RFN z sytuacją na froncie i priorytetowymi potrzebami ukraińskich sił zbrojnych szef państwa ukraińskiego podkreślił potrzebę zniesienia ograniczeń i czerwonych linii w dostawach wszelkiego rodzaju broni na Ukrainę .

Zwracając się do Kanclerza Federalnego, Prezydent zwrócił uwagę na zasadniczo nowy charakter stosunków dwustronnych.

„Od 24 lutego zeszłego roku, wraz z „zmianą epok”, jak trafnie to ująłeś, fundamentalnie zmieniły się także stosunki między naszymi państwami. Od niesienia pomocy humanitarnej Ukrainie po pozyskanie najnowocześniejszego sprzętu obrony przeciwlotniczej, artylerii, BMP i czołgów" - podkreślił.

Zełenski podziękował kanclerz za osobistą rolę w tych przemianach i wyraził nadzieję na przywództwo Niemiec w tworzeniu koalicji lotniczej.

Głowa państwa wysoko ocenił też decyzję rządu federalnego o przeznaczeniu środków na zakup sprzętu wojskowego i sprzętu niezbędnego dla Ukrainy do 2032 roku na łączną kwotę 17 mld euro.

Podczas spotkania omówiono cały kompleks aktualnych zagadnień współpracy dwustronnej. Szczególną uwagę zwrócono na wsparcie bezpieczeństwa Ukrainy i rozwój merytorycznej współpracy w tym kierunku; zaangażowanie Republiki Federalnej Niemiec w odbudowę naszego kraju, w szczególności rolę sektora prywatnego w tym procesie, a także współpracę na drodze integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy.

Omawiano kluczowe kierunki współpracy na arenie międzynarodowej, w szczególności zaangażowanie Republiki Federalnej Niemiec w realizację ukraińskiej formuły pokojowej i organizację Światowego Szczytu Pokojowego, pomoc w realizacji Inicjatywy Czarnomorskiego Ziarna i programu humanitarnego „Ziarno z Ukrainy”.

Jak informowaliśmy, prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził Niemcy 14 maja. Dzień wcześniej głowa państwa odwiedził Włochy.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-