Zełenski o wizycie Stoltenberga - NATO jest gotowe rozpocząć nowy rozdział w stosunkach z Ukrainą

Zełenski o wizycie Stoltenberga - NATO jest gotowe rozpocząć nowy rozdział w stosunkach z Ukrainą

wideo
Ukrinform
Ukraińskie władze interpretują wizytę sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Kijowie jako przejaw gotowości Sojuszu do otwarcia nowego rozdziału w stosunkach z Ukrainą.

O tym powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem NATO w Kijowie, informuje korespondent Ukrinform.

„Odczytujemy tę wizytę sekretarza generalnego NATO, pierwszą w czasie wojny na pełną skalę, jako znak, że Sojusz jest gotowy do rozpoczęcia nowego rozdziału w stosunkach z Ukrainą – rozdziału ambitnych decyzji” – powiedział szef państwa.

Zaznaczył, że Stoltenberg rozpoczął swoją wizytę na Ukrainie od wizyty w Buczy w obwodzie kijowskim.

„Cała Europa i świat potrzebują jasnego zrozumienia, że ​​tylko zwycięstwo Ukrainy uratuje inne państwa i narody przed tymi samymi strasznymi zniszczeniami, stratami i śmiercią, jakie Rosja sprowadziła na naszą ziemię” – podkreślił prezydent.

Według niego podczas negocjacji ze Stoltenbergiem omawiano w szczególności zbliżające się spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w formacie „Ramstein”, które odbędzie się 21 kwietnia, oraz oczekiwane od partnerów decyzje.

„Przede wszystkim chodzi o zbrojne wsparcie naszych aktywnych działań. Im dalej nasi żołnierze będą się przemieszczać na linii frontu, tym szybciej to, co najważniejsze – pokój – powróci na Ukrainę i całą Europę” – podkreślił prezydent.

Poinformował również, że dyskutowano o powściągliwości niektórych partnerów w kontekście wsparcia obronnego.

„Zwróciłem się do Pana Sekretarza Generalnego z prośbą o pomoc w przezwyciężeniu ograniczeń naszych partnerów w dostawach niektórych broni, a mianowicie nowoczesnego lotnictwa dalekiego zasięgu, artylerii i pojazdów opancerzonych. Opóźnianie odpowiednich decyzji to czas stracony dla pokoju. Takie jest życie naszych żołnierzy, którzy nie otrzymali jeszcze niezbędnych narzędzi obronnych w odpowiedniej ilości” – powiedział szef państwa.

Jak donosi Ukrinform, 20 kwietnia z wizytą na Ukrainie przebywa sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-