Zełenski spotkał się z premierem Łotwy - rozmawiali o uzbrojeniu dla ukraińskiej ofensywy

Zełenski spotkał się z premierem Łotwy - rozmawiali o uzbrojeniu dla ukraińskiej ofensywy

wideo
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z premierem Republiki Łotewskiej Kristianisem Karinshem sytuację na froncie i kwestię zaopatrzenia Ukrainy w broń.

Jak donosi Ukrinform, szef państwa ukraińskiego wypowiedział się na ten temat w Telegramie .

„Odbyłem spotkanie z premierem Łotwy Kristianisem Karinshem. Rozmawialiśmy o sytuacji na froncie. Niezwykle ważne jest zjednoczenie wysiłków wszystkich partnerów i sojuszników Ukrainy w tym kluczowym momencie. Pierwszym priorytetem jest zapewnienie broni niezbędnej do ukraińskiej ofensywy” – zaznaczył Zełenski.

Wideo: Oficjalny kanał Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

Rezydent też podziękował Łotwie za potężne wsparcie polityczne, obronne, finansowe i humanitarne dla Ukrainy.

„Wasze społeczeństwo, prezydencie, od samego początku tej wojny na pełną skalę – nawet od pierwszych dni 2014 roku, kiedy ta wojna się faktycznie zaczęła – wspiera naszą suwerenność, nasz naród, naszą integralność terytorialną” – zaznaczył prezydent Ukrainy.

Według oficjalnej strony internetowej głowy państwa Zełenski osobno podkreślił znaczenie niedawnego zatwierdzenia przez łotewski rząd nowego znaczącego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

W tym kontekście zwrócono uwagę, że wsparcie obronne udzielone Ukrainie przez Łotwę sięga już 1% PKB kraju.

Strony omówiły temat integracji europejskiej w kontekście postępów naszego kraju we wdrażaniu zaleceń Komisji Europejskiej. Podkreślono również znaczenie poparcia Łotwy dla decyzji o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE do końca bieżącego roku. Podczas spotkania szczególną uwagę poświęcono przygotowaniom do szczytu NATO w Wilnie.

Zełenski zwrócił uwagę na aktywną pozycję Łotwy w tworzeniu międzynarodowych mechanizmów prawnych pociągających Rosję do odpowiedzialności za zbrodnię agresji na Ukrainie, ukarania wszystkich winnych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, a także pełnoprawnego mechanizmu kompensacji szkód wyrządzonych przez Rosję Federacji do naszego stanu.

Jak poinformował Ukrinform, 16 marca do Kijowa przybył premier Republiki Łotewskiej Kristianis Karinsh.

Łotwa opowiada się za rozpoczęciem negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE jeszcze w tym roku, a wstąpienia do NATO zaraz po zwycięstwie w wojnie.

Łotwa udzieliła już Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 300 mln euro, a wraz z wdrożeniem nowego pakietu kwota ta wzrośnie do 370 mln euro.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-