Zełenski i Guterres poparli potrzebę kontynuacji „porozumienia zbożowego”

Zełenski i Guterres poparli potrzebę kontynuacji „porozumienia zbożowego”

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że wraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem popierają potrzebę kontynuacji „porozumienia zbożowego”.

Szef państwa oświadczył to podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym ONZ w Kijowie, informuje korespondent Ukrinform.

„Uzgodniliśmy dzisiaj, że kontynuacja Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego po 18 marca jest niezwykle konieczna dla całego świata” – powiedział Zełenski.

Prezydent wyraził także wdzięczność Guterresowi za „ciągłą pomoc w naszych wysiłkach na rzecz stabilności rynków żywności i eksportu żywności”.

Jednocześnie głowa państwa podkreślił znaczenie kontynuowania prac na rzecz inicjatywy humanitarnej „Zboże z Ukrainy”, przypominając, że zebrano już prawie 200 mln dolarów i wysłano ponad 140 tys. ton ukraińskiego zboża do Europy, Kenii, Etiopii, Somalii, do krajów cierpiących głód.

„Jestem pewien, że razem z ONZ możemy znacząco wzmocnić tę naszą inicjatywę, a także Inicjatywę Zbożową Morza Czarnego. Da to jeszcze więcej gwarancji światowego bezpieczeństwa żywnościowego” – podkreślił Zełenski.

Prezydent dodał, że dziś z radością wita w Kijowie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa i delegację ONZ po raz trzeci od początku rosyjskiej agresji na pełną skalę.

„To bardzo ważne, że to w Kijowie rozmawiamy o tym, jak przywrócić pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe, pełną moc Karty Narodów Zjednoczonych – tych norm, które są równie ważne dla wszystkich narodów na ziemi” – podkreślił Zełenski.

Z kolei sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zauważył, że Inicjatywa Zbożowa Morza Czarnego. zapewniła eksport 23 mln ton zboża z ukraińskich portów. Dzięki temu możliwe było obniżenie cen żywności na świecie i udzielenie wsparcia zwłaszcza w krajach rozwijających się. Ponadto indeks cen żywności spadł o prawie 20 proc.

„Eksport ukraińskiej i rosyjskiej żywności i nawozów jest niezbędny dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Chciałbym również podkreślić ogromne znaczenie kontynuacji Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego po 18 marca, aby jak najefektywniej wykorzystać infrastrukturę Morza Czarnego zgodnie z celami tej inicjatywy” – powiedział.

Jak poinformował Ukrinform, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przybył w środę z oficjalną wizytą do Kijowa.

W Stambule 17 listopada 2022 r. Ukraina, ONZ i Turcja uzgodniły przedłużenie „Inicjatywy na rzecz bezpiecznego transportu produktów rolnych przez Morze Czarne” o kolejne 120 dni. Umowa rozpoczęła działalność 22 lipca 2022 roku, a pierwszy statek z ukraińską żywnością opuścił port w Odessie 1 sierpnia. Obecnie umowa obowiązuje do 20 marca 2023 roku.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-