Arabia Saudyjska opowiada się za rozstrzygnięciem wojny z poszanowaniem prawa międzynarodowego - szef MSZ

Arabia Saudyjska opowiada się za rozstrzygnięciem wojny z poszanowaniem prawa międzynarodowego - szef MSZ

zdjęcie
Ukrinform
Arabia Saudyjska opowiada się za zmniejszeniem nasilenia działań wojennych w wojnie rosyjsko-ukraińskiej i jej uregulowaniem pod auspicjami ONZ na zasadach poszanowania prawa międzynarodowego.

Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej książę Faisal bin Farhan Al Saud na wspólnej konferencji prasowej ze swoim ukraińskim kolegą Dmytro Kulebą i szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem w Kijowie, przekazuje korespondent Ukrinformu.

Szef MSZ Arabii Saudyjskiej poinformował, że spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i przekazał mu pozdrowienia od króla Arabii Saudyjskiej.

Odbyliśmy bardzo owocne rozmowy, które dotyczyły różnych obszarów współpracy. Między naszymi krajami istnieje wieloletnia przyjaźń, ale oczywiście skupiliśmy się na problemach wojny i sposobach jej rozwiązania. Królestwo Arabii Saudyjskiej chciałoby zrobić wszystko, co możliwe, aby zmniejszyć intensywność działań wojennych. Jak wiadomo, każda wojna kończy się dialogiem i stołem negocjacyjnym. Ale oczywiście wszystko to powinno odbywać się pod auspicjami ONZ i z poszanowaniem prawa międzynarodowego" - powiedział Faisal bin Farhan Al Saud.

Zaznaczył, że strona saudyjska zapoznała się z opiniami wyrażonymi w inicjatywie pokojowej prezydenta Zełenskiego.

„Mamy nadzieję, że staną się one podstawą przyszłego porozumienia. Będziemy kontynuować współpracę z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi w celu rozwiązania problemu wojny, ponieważ dotyka ona nie tylko Ukrainę, dotyczy całego świata” – powiedział szef saudyjskiej dyplomacji.

Książę Faisal poinformował, że podczas spotkania z prezydentem Zełenskim strony omówiły także kwestię mediacji Arabii Saudyjskiej w sprawie uwolnienia jeńców wojennych.

„To było prawdziwe dyplomatyczne zwycięstwo Arabii Saudyjskiej. Mamy nadzieję na kontynuację tych wysiłków w przyszłości” – powiedział.

Według szefa MSZ Arabii Saudyjskiej podczas spotkania omówiono również potrzeby humanitarne narodu ukraińskiego, w tym przekazanie Ukrainie dwóch pakietów pomocy humanitarnej na łączną kwotę 400 mln dolarów oraz kwestię poszerzania współpracy w sferze instytucjonalnej.

Na koniec książę Faisal zapewnił, że Arabia Saudyjska będzie nadal robić wszystko, aby zacieśniać dwustronną współpracę z Ukrainą.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-