Duda sprzeciwia się udziałowi rosyjskich sportowców w igrzyskach w 2024 roku

Duda sprzeciwia się udziałowi rosyjskich sportowców w igrzyskach w 2024 roku

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Sportowcy z Rosji nie powinni brać udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Poinformował o tym prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z Ukrinformem.

„Moim zdaniem nie powinni. Wiem, że to bardzo trudna decyzja. Uważam jednak, że nikt, kto aprobuje politykę prowadzoną dziś przez Władimira Putina, nie powinien uczestniczyć w wielkim świecie sportu, wielkim świecie pokoju i przyjaźni, jakim są igrzyska olimpijskie” - powiedział Duda.

Zaznaczył, że Putin nie jest osamotniony w realizacji swojej polityki, liczy na poparcie rosyjskiego społeczeństwa i to poparcie jest bardzo wyraźne.

Duda zaznaczył, że poparcie to okazuje też wielu sportowców, ich wypowiedzi, w których wyraźnie aprobuje się politykę Putina, są dostępne w środkach masowego przekazu.

„W jakiś sposób musimy zmusić Rosję do porzucenia tego agresywnego, neokolonialnego zachowania, które dzisiaj demonstruje. Rosja musi wrócić do normalnego funkcjonowania, przestrzegania prawa międzynarodowego, nie może dalej prowadzić represyjnej polityki niszczenia innych narodów” – podkreślił polski przywódca.

Jak informował Ukrinform, pod koniec stycznia MKOl ogłosił zamiar powrotu sportowców z Rosji i Białorusi do występów na międzynarodowych zawodach pod neutralną flagą.

Minister ds. Młodzieży i Sportu, Prezydent NKOl Ukrainy Wadym Gutcajt powiedział niedawno, że Ukraina dołoży wszelkich starań, aby uniemożliwić rosyjskim i białoruskim sportowcom udział w międzynarodowych zawodach sportowych.

W komentarzu dla Ukrinformu Ministerstwo Sportu i Turystyki RP poinformowało, że jeśli MKOl odmówi zmiany stanowiska w sprawie ewentualnego dopuszczenia Rosjan i Białorusinów do udziału w igrzyskach olimpijskich, Polska zintensyfikuje prace nad stworzeniem

szerokiej koalicji państw bez których udział w Igrzyskach Olimpijskich nie będzie miał znaczenia sportowego.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-