Parlament Europejski uchwalił rezolucję w związku z 1 rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Parlament Europejski uchwalił rezolucję w związku z 1 rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Ukrinform
Parlament Europejski większością głosów przyjął uchwałę w sprawie pierwszej rocznicy pełnej agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. bezpośrednią inwazją wojsk rosyjskich.

Podczas sesji plenarnej w Strasburgu za przyjęciem tej rezolucji głosowało 444 posłów Parlamentu Europejskiego, przeciw było 26, a 37 europejskich polityków wstrzymało się od głosu.

„Rosja prowadzi zbrodniczą, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę przeciwko Ukrainie od 24 lutego 2022 r., …co jest rażącym i ewidentnym naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych i podstawowych zasad prawa międzynarodowego… Ukraina cierpi z powodu rosyjskiej agresji od czasu protestów, które miały miejsce w listopadzie 2013 roku przeciwko decyzji ówczesnego prezydenta o wstrzymaniu podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina... Działania Rosji na Ukrainie w ciągu ostatniego roku nadal zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu w Europa i świat” – czytamy w dokumencie.

Rezolucja odzwierciedla zbrodnie, jakie siły Kremla popełniły na terytorium Ukrainy, w tym masowe ataki na obszary mieszkalne i infrastrukturę cywilną, w wyniku których zginęło już tysiące cywilów, w tym setki dzieci. Dokument potępia przemoc stosowaną przez okupantów wobec ludności Ukrainy, w tym zabójstwa, tortury, znęcanie się, przemoc seksualną, porwania i przymusowe wysiedlenia ludzi, w tym przymusowe deportacje tysięcy ukraińskich dzieci do Rosji.

W dokumencie wspomniano, że we wrześniu 2022 roku, z naruszeniem wszelkich norm prawa międzynarodowego, Rosja ogłosiła aneksję częściowo okupowanych obwodów donieckiego, chersońskiego, ługańskiego i zaporoskiego Ukrainy, a także zbrodniczą aneksję Półwyspu Krymskiego. Na terenach okupowanych Rosja prowadzi politykę ludobójstwa i czystek etnicznych, dopuszcza się masowych okrucieństw w celu zniszczenia ukraińskiej tożsamości narodowej i położenia kresu istnieniu ukraińskiej kultury i państwowości.

Jak zauważono w rezolucji, rosyjska blokada eksportu zboża z Ukrainy w ciągu ostatniego roku stworzyła ryzyko śmierci głodowej dla wielu milionów ludzi zarówno na Ukrainie, jak i poza nią, co stało się żywym przypomnieniem zbrodni Hołodomoru ubiegłego wieku.

„Agresywna wojna Rosji pokazuje jej kolonialną postawę wobec sąsiadów. Dopóki Rosja pozostaje państwem imperialistycznym, kontynuuje swoje wysiłki w celu stworzenia bezprecedensowych agresywnych zagrożeń na kontynencie europejskim. Wiele międzynarodowych osobistości uznało Rosję za państwowego sponsora terroryzmu i państwo stosujące środki terrorystyczne, co powinno pociągać za sobą określone środki” – czytamy w dokumencie.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego stwierdza, że agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie stała się największym konfliktem zbrojnym na kontynencie europejskim od zakończenia II wojny światowej. Ta rosyjska agresja odzwierciedla nasilenie konfliktu między autorytaryzmem a demokracją.

Na tej podstawie posłowie do Parlamentu Europejskiego wyrazili niezachwianą solidarność z narodem i władzami Ukrainy, poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Politycy europejscy potwierdzili zdecydowane potępienie agresywnej wojny Rosji z Ukrainą, a także zaangażowania białoruskiego reżimu w tę agresję.

„Parlament Europejski… żąda, aby Rosja i siły jej popleczników zaprzestały wszelkich działań wojskowych, w szczególności ataków na obszary zamieszkane i infrastrukturę krytyczną, aby Rosja wycofała wszystkie siły zbrojne, swoich popleczników i sprzęt wojskowy z całego terytorium Ukrainy, terytorium uznanego przez społeczność międzynarodową, wstrzymała przymusowe deportacje ludności cywilnej Ukrainy i uwolniła wszystkich uwięzionych Ukraińców” – czytamy w dokumencie.

Rezolucja składa hołd odwadze narodu ukraińskiego, który został laureatem Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli w 2023 roku. Jak zauważyli posłowie, Ukraińcy walczą teraz nie tylko o własny kraj i jego suwerenność, ale także o obronę europejskich wartości przed brutalnym kremlowskim reżimem, który dąży do podważenia systemu demokratycznego, osłabienia i podzielenia Unii Europejskiej.

Politycy europejscy złożyli głębokie kondolencje rodzinom i bliskim ukraińskich obrońców, którzy oddali życie w obronie Ukrainy i jej mieszkańców, ich wolności i demokracji.

Dokument zawiera zapisy wzywające państwa UE i społeczność międzynarodową do dalszego udzielania Ukrainie wsparcia gospodarczego i pomocy wojskowej, aby Ukraina mogła skorzystać z własnego prawa do ochrony przed agresją, które jest zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego zwrócili szczególną uwagę na kwestię odpowiedzialności państwa agresora za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione i popełniane nadal na terytorium Ukrainy i poparli utworzenie specjalnego międzynarodowego trybunału do sądzenia najwyższego kierownictwa politycznego i wojskowego Federacji Rosyjskiej.

Politycy europejscy wezwali do kontynuacji skoordynowanych sankcji gospodarczych wobec kraju agresora oraz wykorzystania zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego i funduszy rosyjskich oligarchów wspierających reżim Putina w interesie odbudowy Ukrainy.

Posłowie potwierdzili też zdecydowane poparcie dla starań Ukrainy o pełne członkostwo w Unii Europejskiej i przypomnieli słowa prezydenta Zełenskiego z jego niedawnego wystąpienia w Parlamencie Europejskim, że Ukraina wraca do Europy.

Jak informowaliśmy, od początku pełnej agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Unia Europejska udzieliła Kijowowi znacznej pomocy politycznej, gospodarczej, finansowej, humanitarnej i wojskowej. Jedno z kluczowych miejsc w tych staraniach zajmuje Parlament Europejski, który w dalszym ciągu wyraża solidarność i wsparcie dla Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją oraz dostarcza odpowiednich rekomendacji politycznych dla praktycznych działań zakresie realizacji takiej pomocy.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-