Zełenski oczekuje, że Szwecja podczas swojego przewodnictwa w Radzie UE będzie wspierać europejską integrację Ukrainy

Zełenski oczekuje, że Szwecja podczas swojego przewodnictwa w Radzie UE będzie wspierać europejską integrację Ukrainy

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Szwecji Ulf Hjalmar Ed Kristerssonem o kwestiach obronności i integracji europejskiej Ukrainy.

Szef państwa poinformował o tym podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem szwedzkiego rządu w Kijowie, informuje korespondent Ukrinform.

„Szwecja mocno wspiera Ukrainę i nasz naród. Rozmawialiśmy dziś z panem premierem o wszystkich aspektach tak ważnego wsparcia i interakcji między naszymi krajami nie tylko na poziomie dwustronnym, ale także w ramach instytucji europejskich” – powiedział Zełenski.

Prezydent przypomniał, że w pierwszej połowie tego roku Szwecja przewodniczy Radzie UE, dlatego też jego zdaniem znaczna część negocjacji została poświęcona kwestiom ogólnoeuropejskim.

„Razem ze szwedzką prezydencją musimy zapewnić wszystko, co niezbędne, aby już w tym roku rozpocząć negocjacje w sprawie członkostwa Ukrainy w UE. Bardzo tego chcemy i nie ma i nie będzie w tym przeszkody. Jestem wdzięczny Szwecji za przywództwo i uświadomienie sobie, że prawdziwa siła Europy to siła razem z Ukrainą. Jestem pewien, że w tym roku możemy zrobić ważne dla nas i dla UE historyczne kroki na tej europejskiej drodze – Ukraina razem ze Szwecją” – powiedział Zełenski.

Prezydent nazwał też obronę ważnym punktem negocjacji.

„Poinformowałem premiera o tym, co w obecnych warunkach pozwoli nam przywrócić naszą ziemię, naszą integralność terytorialną i zwrócić nasze terytoria” – powiedział głowa państwa.

Podziękował za pakiety wsparcia obronnego udzielane przez Szwecję, które są "bardzo, bardzo namacalne".

„Nasi żołnierze szczególnie nie mogą się doczekać niedawno zatwierdzonego pakietu – genialnego szwedzkiego Archera – jednego z najlepszych systemów artyleryjskich na świecie. I chcę podkreślić, że wsparcie obronne Ukrainy, które skutecznie ogranicza potencjał rosyjskiej agresji, jest najlepszy sposób na zaprowadzenie pokoju i zagwarantowanie bezpieczeństwa wszystkim w Europie. Im potężniejsza jest teraz Ukraina, tym szybciej skończy się rosyjska agresja” – podkreślił prezydent.

Ponadto, według niego, osobno „subiektywnie” omówiono kwestię wzmocnienia obrony przeciwlotniczej.

Jednocześnie głowa państwa podziękował Szwecji za wsparcie humanitarne, w szczególności za wsparcie programu Ziarno z Ukrainy.

„Jestem bardzo zadowolony, że niebiesko-żółta Ukraina i Szwecja wspólnie chronią ludzkość, wolność, ludzi, Europę. Jestem pewien, że razem będziemy zwycięzcami” – dodał Zełenski.

Jak informowaliśmy, premier Szwecji Ulf Kristersson przebywał w środę z wizytą na Ukrainie.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-