Zełenski spotkał się z kanadyjską minister spraw zagranicznych

Zełenski spotkał się z kanadyjską minister spraw zagranicznych

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał o potrzebach obronnych Ukrainy z przebywającą w Kijowie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly i podziękował za wsparcie.

Szef państwa poinformował o tym w Telegramie, informuje Ukrinform.

„Podczas spotkania z Minister Spraw Zagranicznych Kanady Melanie Joly powiedziałem o priorytetowych potrzebach Sił Zbrojnych Ukrainy. Szczegółowo omówiono dalszą współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Wsparcie Kanady dla ukraińskiej armii jest nieocenione w tych trudnych dla nas czasach” – zaznaczył prezydent.

Zełenski wyraził też wdzięczność kanadyjskiemu rządowi i całemu narodowi kanadyjskiemu za ciepły stosunek do Ukraińców i potężną pomoc dla Ukrainy.

Jak poinformował serwis prasowy KP, podczas spotkania prezydent podkreślił wagę osiągnięcia pokoju, czemu jego zdaniem powinna sprzyjać realizacja dziesięciu punktów formuły pokojowej zaproponowanej przez Ukrainę.

Prezydent poinformował szefową departamentu polityki zagranicznej Kanady o działaniach podjętych w celu realizacji Formuły Pokoju i wyraziła nadzieję, że strona kanadyjska poprze odpowiednie inicjatywy, w szczególności organizację Światowego Szczytu Pokoju.

Zełenski wyraził także przekonanie, że zdecydowana większość krajów świata poprze rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która ma zostać przyjęta przed rocznicą pełnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rozmówcy wymienili poglądy na temat kroków, jakie należy podjąć, aby przyspieszyć odbudowę wyzwolonych regionów, a także na temat rozminowania terenów, na których toczyły się działania wojenne.

Szczególną uwagę zwrócono na konieczność postawienia winnych zbrodni przed wymiarem sprawiedliwości agresji, a także prace prowadzone w tym kierunku.

Strony omówiły kwestię integracji euroatlantyckiej Ukrainy.

Jak donosi Ukrinform, Kanada ogłosiła w zeszłym tygodniu, że przekaże Ukrainie cztery czołgi Leopard 2. Ottawa zgodziła się też na zakup systemu obrony powietrznej NASAMS i 200 pojazdów opancerzonych dla Ukrainy.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-