Zełenski powiedział, że dni integracji europejskiej w Kijowie przyniosły potężne rezultaty

Zełenski powiedział, że dni integracji europejskiej w Kijowie przyniosły potężne rezultaty

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że dwa dni integracji europejskiej w Kijowie przyniosły potężne efekty.

Powiedział to na konferencji prasowej po wynikach szczytu Ukraina-UE, przekazuje korespondent Ukrinform.

„Dwa dni integracji europejskiej w Kijowie przyniosły wspaniałe rezultaty. Takimi wynikami są m.in. pozytywna ocena realizacji przez Ukrainę siedmiu rekomendacji, zatwierdzenie planu działań na rzecz dalszej integracji sektorów ukraińskiej gospodarki ze wspólnym rynkiem UE, decyzja o przeznaczeniu 1 mld euro na projekty w ramach programu FAST RECOVERY, dodatkowe środki na obronę naszego państwa, decyzja o przyspieszeniu przygotowania dziesiątego pakietu sankcji UE wobec agresora, decyzja o jak najszybszym rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE” – powiedział Zełenski.

Ponadto Prezydent zwrócił uwagę na poparcie UE dla ukraińskiej Formuły Pokoju oraz potrzebę zorganizowania szczytu Formuły Pokoju.

W szczególności Zełenski powiedział, że na szczycie rozmawiano o bezpieczeństwie i wsparciu ukraińskich żołnierzy.

„Rosja stara się zmienić sytuację na froncie na swoją korzyść. Aby temu zapobiec kluczowe jest dla nas rozszerzenie dostaw uzbrojenia od naszych partnerów. Są to warunki, w których im więcej mamy broni dalekiego zasięgu, tym lepiej wyposażona jest nasza artyleria, tym szybciej nowoczesne zachodnie czołgi zaczną działać na polu walki na Ukrainie, tym silniejsza będzie nasza obrona powietrzna, tym szybciej zakończy się agresja Rosji i bardziej zagwarantowane będzie bezpieczeństwo europejskie i wolność, wolność Ukrainy, wolność Europy, wolność świata. Dziękuję wszystkim, którzy rozumieją tę sytuację i odpowiednio nam pomagają” – podkreślił prezydent.

Podziękował także za decyzję Unii Europejskiej o przeznaczeniu kolejnych 500 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju.

„Misja wojskowa Unii Europejskiej polegająca na szkoleniu naszych ukraińskich żołnierzy jest ważna i rozległa. Dzięki współpracy z państwowymi uczestnikami misji będziemy mogli w tym roku przeszkolić kolejnych 30 tysięcy żołnierzy” – poinformował Zełenski.

Jak powiedział, na szczycie dyskutowano o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji, a w szczególności o oczekiwaniach Ukrainy wobec dziesiątego pakietu sankcji Unii Europejskiej.

„Bardzo ważne jest, aby zapobiec osłabieniu ważnych sankcji europejskich, które zostały już zatwierdzone, a także złagodzeniu tych sankcji wobec osób fizycznych, jak spekuluje się w niektórych krajach, a nawet w państwach członkowskich UE” – zaznaczył prezydent.

Dodał też, że w oświadczeniu po wynikach Szczytu zarejestrowano wspólną wizję jego uczestników dotyczącą potrzeby stworzenia mechanizmu prawnego, który pociągnąłby do odpowiedzialności winnych rosyjskich zbrodni. Podczas spotkania omówiono również wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich do sfinansowania odbudowy Ukrainy.

„Będziemy też wzmacniać odpowiednią współpracę" - podkreślił prezydent .

Jak powiedział Zełenski, osobnym tematem negocjacji była dalsza integracja Ukrainy z Unią Europejską.

„Chcę zauważyć, że pomimo wojny na pełną skalę postęp w realizacji umowy stowarzyszeniowej jest widoczny. Do tej pory zrealizowaliśmy 72% naszych zobowiązań wynikających z umowy. Również dziś na szczycie przedstawiliśmy postęp we wdrażaniu zalecenia Komisji Europejskiej. Po raz pierwszy nasz dokument dwustronny, wspólne oświadczenie ze szczytu, określa nasze zamiary rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych i to jak najszybszego ich rozpoczęcia. Rozpoczęliśmy już prace nad przygotowaniem do tych negocjacji i czekamy na stosowne decyzje Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Celem jest rozpoczęcie negocjacji już w tym roku. I powiedziałbym, że to nie po prostu cel, to jest cel – podkreślił prezydent.

Dodał też, że jednym z ważnych osiągnięć Szczytu jest postęp w integracji Ukrainy z rynkiem wewnętrznym Unii Europejskiej.

„Zatwierdziliśmy plan działań priorytetowych na lata 2023-2024. Jego realizacja sprawi, że Ukraina stanie się de facto członkiem Unii Europejskiej na poziomie sektorów gospodarki – przemysłu, rolnictwa, energetyki, usług cyfrowych, transportu, sfery finansowej, celnej” – wyjaśnił szef państwa ukraińskiego.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-