MSZ RP - Szczyt w Kijowie powinien pokazać szybką perspektywę członkostwa Ukrainy w UE

MSZ RP - Szczyt w Kijowie powinien pokazać szybką perspektywę członkostwa Ukrainy w UE

Ukrinform
Szczyt Ukraina-UE w Kijowie powinien podkreślić szybką perspektywę członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Podkreślił to wiceszef MSZ RP Paweł Jabłoński w TVP Info , donosi Ukrinform.

„Szczyt UE-Ukraina pokazuje, że ta otwarta ścieżka do członkostwa, do której też doszło dzięki polskiej inicjatywie, to jest coś realnego. To nie są tylko slogany, puste hasła, ale realna wola współpracy. My naprawdę chcemy, żeby Ukraina za kilka lat stała się członkiem Unii Europejskiej. To jest realne, jeśli tylko pozwolimy, żeby Ukraina tę wojnę wygrała” – powiedział Jabłoński.

„Ukraińcy bardzo dobrze pokazują, że chcą się rozwijać i przynależeć do UE i NATO” – dodał.

Wiceszef MSZ RP podkreślił, że każdy kraj ma prawo samodzielnie decydować o swojej przyszłości i do jakich sojuszy należy.

„Jeśli Rosja chce tego zakazać Ukrainie, to rolą Europy, UE i NATO jest zajęcie jasnego stanowiska w tej sprawie” – stwierdził przedstawiciel polskiej dyplomacji.

Szczyt Ukraina-UE odbędzie się 3 lutego w Kijowie. Zdaniem szefa MSZ Dmytro Kuleby Ukraina liczy na wymierne praktyczne efekty tego szczytu oraz na pozytywną ocenę realizacji zaleceń Komisji Europejskiej, co umożliwi rozpoczęcie działań przedakcesyjnych negocjacje już w 2023 r.

Ze swojej strony premier Denys Szmyhal powiedział, że Ukraina ma plan wejścia do Unii Europejskiej w ciągu najbliższych dwóch lat.

Jak poinformował Ukrinform, 23 czerwca ubiegłego roku szefowie państw i rządów Unii Europejskiej podjęli decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do członkostwa w UE. Status ten został przyznany bezwarunkowo, ale Ukraina musiała zastosować się do niektórych zaleceń Komisji Europejskiej.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-