Ukraina chce wejść do UE w ciągu dwóch lat – Szmyhal

Ukraina chce wejść do UE w ciągu dwóch lat – Szmyhal

Ukrinform
Ukraina ma plan wejścia do Unii Europejskiej w ciągu najbliższych dwóch lat.

O tym powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal w wywiadzie dla „Politico” , donosi Ukrinform.

„Mamy bardzo ambitny plan wejścia do Unii Europejskiej w ciągu najbliższych dwóch lat. Spodziewamy się więc, że w tym roku, w 2023, możemy już mieć ten przedakcesyjny etap negocjacji” – powiedział Szmyhal .

Temu zagadnieniu będzie oczywiście poświęcony zbliżający się szczyt Ukraina-UE, który odbędzie się 3 lutego w Kijowie. Szmyhal wyraził nadzieję, że w piątek Ukraina będzie mogła zrobić "znaczący skok naprzód", w szczególności w niektórych obszarach - porozumienie w sprawie ruchu bezwizowego dla towarów przemysłowych, zawieszenie ceł na ukraiński eksport na kolejny rok, jak również a także „aktywny postęp” w kierunku przystąpienia do systemu płatności SEPA (Single European Payments Network) oraz włączenia Ukrainy do unijnej strefy roamingu mobilnego.

„Oczekujemy postępu i przyspieszenia na drodze do podpisania tych umów” – powiedział szef ukraińskiego rządu.

Kolejną centralną kwestią związaną z przystąpieniem Ukrainy do UE będzie walka Ukrainy z korupcją. Szmyhal podkreślił, że ukraińskie władze poważnie traktują korupcję.

„Mamy zerowe podejście do korupcji. Niestety, korupcja nie narodziła się wczoraj, ale jesteśmy przekonani, że ją wykorzenimy” – powiedział, wskazując na „błyskawiczne tempo”, z jakim w tym miesiącu zwolniono wielu urzędników.

Szmyhal powiedział również, że rząd jest gotowy do zmiany niedawnego ustawodawstwa dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego, aby sprostać wymaganiom zarówno Komisji Europejskiej, jak i Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy.

„Zmiany mogą nastąpić w tym tygodniu, w przededniu szczytu” – powiedział Szmyhal.

Oczekuje się, że symboliczna siła szczytu w tym tygodniu wyśle ​​do Moskwy silny sygnał na temat europejskich aspiracji Ukrainy, pisze publikacja.

Jak donosi Ukrinform, szef MSZ Dmytro Kuleba powiedział wcześniej, że Ukraina liczy na wymierne praktyczne efekty szczytu Ukraina-UE i pozytywną ocenę realizacji zaleceń Komisji Europejskiej, co pozwoli m.in. rozpocząć negocjacje przedakcesyjne już w 2023 r.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-