Zełenski wysłał do Macrona list w sprawie ewentualnego udziału rosyjskich sportowców w igrzyskach olimpijskich w 2024 roku

Zełenski wysłał do Macrona list w sprawie ewentualnego udziału rosyjskich sportowców w igrzyskach olimpijskich w 2024 roku

wideo
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysłał list do prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie oświadczenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o możliwym udziale rosyjskich i białoruskich sportowców w igrzyskach olimpijskich w Paryżu pod neutralną flagą.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział to w swoim przemówieniu wideo pod koniec 340. dnia wojny na pełną skalę, donosi Ukrinform.

Wideo: Kancelaria Prezydenta

„Wysiłki Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, aby przywrócić rosyjskich sportowców do zawodów i igrzysk olimpijskich, są próbą powiedzenia całemu światu, że terror może być czymś do zaakceptowania. Jakbyśmy mogli zamknąć oczy na to, co Rosja robi z Chersoniem, z Charkowem, z Bachmutem i Awdijiwką” – powiedział prezydent.

Zełenski powiedział: „Dzisiaj wysłałem list do pana prezydenta Macrona właśnie w tej sprawie i w kontynuacji naszej rozmowy z nim, która miała miejsce 24 stycznia”.

Podkreślił, że przygotowując się do igrzysk w Paryżu, Ukraina musi mieć pewność, że Rosja nie będzie mogła wykorzystać ani tej, ani żadnej innej międzynarodowej imprezy sportowej do propagowania agresji czy swojego państwowego szowinizmu.

Głowa państwa ukraińskiego przypomniał, że w pierwszej połowie XX wieku w Europie popełniono zbyt wiele błędów, które doprowadziły do strasznych tragedii. W szczególności, według niego, doszło do znaczącego „pomyłki olimpijskiej”. Zełenski podkreślił, że drogi ruchu olimpijskiego i państw terrorystycznych zdecydowanie nie powinny się krzyżować.

Jak poinformowano, Międzynarodowy Komitet Olimpijski opublikował oświadczenie, w którym zezwolił na udział Rosjan i Białorusinów w igrzyskach olimpijskich w Paryżu pod neutralną flagą. Na oświadczenie odpowiedzieli już prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, minister ds. młodzieży i sportu Wadym Hutcajt, ​​minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba i inni urzędnicy. Na znak protestu Ukraina może zbojkotować igrzyska w Paryżu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-