Prezydent - Musimy stworzyć pancerną pięść wolności, po której ciosach nie podniesie się tyrania

Prezydent - Musimy stworzyć pancerną pięść wolności, po której ciosach nie podniesie się tyrania

wideo
Ukrinform
Wołodymyr Zełenski podziękował wszystkim sojusznikom Ukrainy za chęć przekazania nowoczesnych czołgów, podkreślając, że kluczowa jest teraz szybkość i wielkość dostaw.

Prezydent powiedział to w wiadomości wideo, donosi Ukrinform.

Wideo: Kancelaria Prezydenta

Życzę wam zdrowia, drodzy Ukraińcy!

Dziś dzień wyjątkowo przyjemnych wiadomości dla Ukrainy. Jest koalicja czołgów. Jest decyzja o otwarciu dostaw czołgów dla naszej obrony. Nowoczesnych czołgów.

Dzisiejszy dzień rozpocząłem od rozmowy z kanclerzem Scholzem – przede wszystkim o „Leopardach” dla Ukrainy. I właśnie na taką rozmowę czekaliśmy.

Dziękuję, Panu Kanclerzowi, wszystkim niemieckim politykom i osobom publicznym za ich wolę wzmocnienia obronności Europy!

Jest bardzo potężny krok ze strony Stanów Zjednoczonych - tak zaczyna się dzień w czasie amerykańskim. Ukraina otrzyma „Abramsy”, dziękujemy za tę decyzję.

Dziękuję osobiście panu prezydentowi Bidenowi, dziękuję Kongresowi, każdej amerykańskiej rodzinie za namacalną siłę amerykańskiego światowego przywództwa!

Dziękuję wszystkim naszym sojusznikom za gotowość dostarczenia nam nowoczesnych i bardzo potrzebnych czołgów.

Wszystko to dowodzi najważniejszego obecnie dla świata faktu – tego, że wolność tylko się umacnia. A to, jak zjednoczeni wszyscy pracujemy na rzecz umocnienia wolności, ochrony Ukrainy i Europy, jest historycznym osiągnięciem przywódców, którzy teraz pracują.

Kluczem jest teraz szybkość i ilość. Szybkość szkolenia naszych wojsk, szybkość dostarczania czołgów na Ukrainę. Ilość wsparcia.

Musimy uformować taką pancerną pięść, taką pięść wolności, po której ciosach nie powstanie już tyrania.

Możemy to zrobić. Razem i tylko – tak jak dziś podejmujemy decyzje. Ważne.

Bardzo ważny jest postęp w innych aspektach naszej współpracy obronnej.

Rozmawiałem dziś z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Musimy też rozpocząć dostawy rakiet dalekiego zasięgu na Ukrainę, to ważne – musimy też rozszerzyć naszą współpracę w artylerii, musimy wejść w dostawy samolotów dla Ukrainy. A to jest marzenie. I to jest zadanie. Ważne zadanie dla nas wszystkich.

Im większe wsparcie obronne ze strony świata otrzymają nasi bohaterowie na froncie, tym szybciej zakończy się agresja Rosji i tym pewniejsze będą gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy i wszystkich naszych partnerów po wojnie.

Państwo terrorystyczne musi przegrać. Prawo człowieka do życia musi być chronione. Niech tak będzie.

Dziś są jeszcze dwie ważne decyzje. Pierwsza - z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Druga - z UNESCO.

Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił decyzję o dopuszczalności sprawy w sprawie zajęcia przez Rosję terytoriów wschodniej Ukrainy w 2014 roku i łamania praw człowieka na dużą skalę przez okupantów.

To na razie tymczasowa decyzja prawna. Ale dzięki tej decyzji zbliżyliśmy się do dnia, w którym Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za agresję, i to na tak dużą skalę z prawnego punktu widzenia, jak Rosja zainwestowała w to zło na dużą skalę.

UNESCO wpisało historyczne centrum Odessy na Listę Światowego Dziedzictwa. I na listę światowego dziedzictwa zagrożonego. Zagrożonego wojną rozpętaną przez Rosję.

Ten międzynarodowy krok pomoże nam chronić naszą Odessę. Ukraina i świat zapewniają ochronę. Rosja nie jest w stanie dać nic poza terrorem i ciosami. Takie są fakty.

Spotkałem się dzisiaj z Wysokim Komisarzem ONZ ds. Uchodźców. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim naszych ludzi, których okupanci przymusowo deportowali do Rosji. Są to zarówno dorośli, jak i nasze dzieci. Świat potrzebuje globalnego mechanizmu oddziaływania w takich sytuacjach.

Potrzebny jest mechanizm ochrony i odzyskiwania takich osób, aby pociągnąć do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za deportacje.

Jestem przekonany, że instytucje ONZ mogą wykazać się liderstwem w rozwiązaniu tego problemu.

Dziś chciałbym również wspomnieć o naszych jednostkach, które nadal odpierają ataki okupanta w obwodzie donieckim. To tam Rosja nieustannie próbuje przełamać naszą obronę. Dziesiątki ataków wroga dziennie. I co najmniej setki przykładów bohaterstwa naszych żołnierzy każdego dnia.

Dziękuję żołnierzom 110 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej, 79 Samodzielnej Brygady Szturmowej, 35 Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej i 55 Samodzielnej Brygady Artylerii. Dziękuję Wam, żołnierze, za Waszą wytrwałość, za Waszą odwagę, która inspiruje świat do coraz większej pomocy Ukrainie!

I jeszcze jedno. Chcę podziękować za bardzo wzruszające słowa wsparcia i życzenia, które usłyszałem i zobaczyłem od tak wielu bardzo różnych osób. Z wojska. Od przywódców i zwykłych ludzi. Od wszystkich Ukraińców i cudzoziemców. Od kolegów teraz i kolegów wcześniej. Dziękuję wam wszystkim!

I myślę, że właściwie mamy to samo życzenie. Wspólne życzenie. To jest zwycięstwo. Zrobimy to. Robimy wszystko dla zwycięstwa Ukrainy. I będzie. Wiem.

Chwała Ukrainie!

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-