Zełenski podziękował Polakom i Litwinom za solidarność i wsparcie dla Ukrainy

Zełenski podziękował Polakom i Litwinom za solidarność i wsparcie dla Ukrainy

Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował narodowi polskiemu i litewskiemu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji na nasz kraj.

Tak wynika z listu Prezydenta Ukrainy do uczestników warszawskich uroczystości z okazji 160. Powstania Styczniowego, który odczytał Ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zwarycz w obecności prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Litwy Gitanasa Nausedy, donosi korespondent Ukrinform.

Jak zauważył Zełenski w liście, wydarzenie to jest ważne we wspólnej historii narodu ukraińskiego, polskiego i litewskiego, „którego potężna symbolika jest szczególnie aktualna”.

Zauważył, że 160 lat temu nasze narody zjednoczyły swoje wysiłki, stojąc ramię w ramię przeciwko rosyjskiemu imperializmowi i tyranii. Według niego powstanie styczniowe 1863-1864 przyśpieszyło ruch odrodzenia narodowego i wyzwolenia na terenach współczesnej Ukrainy, Polski i Litwy.

„Dzisiaj, czcząc pamięć powstańców styczniowych, czujemy jedność i szczególny historyczny związek z naszymi poprzednikami, którzy wówczas dzielnie stanęli w obronie wolności i niepodległości. Podobnie teraz Ukraina, Polska i Litwa zjednoczyły się w walce ze zbrojną agresją Rosji, która poprzez atak na Ukrainę zagroziła bezpieczeństwu całej Europy i świata” – czytamy w liście Prezydenta Ukrainy.

Wyraził wdzięczność za niesłabnące wsparcie i solidarność przyjaciół Polski i Litwy, którzy dają przykład przywództwa w obronie wspólnych europejskich wartości.

„Dziś razem z Państwem piszemy nową historię walki o niepodległość naszych państw i całej zjednoczonej Europy. I jestem przekonany, że ta walka zakończy się sukcesem w imieniu powstańców styczniowych i wszystkich pokoleń narodu ukraińskiego, polskiego i litewskiego, które przez wieki walczyły o prawo do swobodnego życia na swojej ziemi” – napisał prezydent Ukrainy.

Powstanie Styczniowe to powstanie szlacheckie z lat 1863-1864 na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wraz z Polakami w powstaniu wzięli udział Ukraińcy, Litwini i Białorusini. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej, podczas której stoczono ponad 1000 bitew i potyczek. Zakończyło się klęską powstańców.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-