Zełenski i Johnson omówili sytuację na linii frontu i „szczyt pokojowy”

Zełenski i Johnson omówili sytuację na linii frontu i „szczyt pokojowy”

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o sytuacji na froncie byłego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

Jak poinformował Ukrinform, poinformowało o tym biuro prasowe Kancelarii Szefa Państwa Ukraińskiego .

Zełenski spotkał się z Johnsonem, który odwiedza Kijów. Głowa państwa zwrócił uwagę na aktywne poparcie społeczne Ukrainy przez brytyjskiego polityka.

„Słyszałem twoje wypowiedzi w Davos, bardzo ci za nie dziękuję. Dziękuję, że wspieracie nasz kraj” – zaznaczył prezydent.

Podczas spotkania Zełenski i Johnson wymienili poglądy na temat praktycznych kroków, jakie brytyjski polityk może podjąć, by pomóc Ukrainie w tym trudnym czasie. W szczególności omówili przygotowania "szczytu pokojowego", który ma się odbyć w celu realizacji formuły pokojowej, którą prezydent przedstawił w ubiegłym roku przywódcom "Grupy Dwudziestu".

„Jednym z punktów formuły pokojowej są gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy” – powiedział szef państwa.

„Jestem pewien, że członkostwo w NATO byłoby dla nas najlepszą gwarancją. Ważne jest aktywne propagowanie opinii, że nasz kraj powinien zostać członkiem Sojuszu” – podkreślił Zełenski.

Na prośbę Johnsona prezydent szczegółowo poinformował go o sytuacji na froncie. Głowa państwa wyraził przekonanie, że dzięki silnemu wsparciu partnerów Ukraina będzie w stanie powstrzymać rosyjskiego agresora i wyzwolić wszystkie czasowo okupowane terytoria.

„Rosji nie pomoże dodatkowa mobilizacja, jej armii brakuje motywacji” – powiedział Zełenski.

"Potrzebujemy jednak więcej broni: czołgów, samolotów, broni rakietowej dalekiego zasięgu" - dodał prezydent.

Podziękował Wielkiej Brytanii, całemu narodowi brytyjskiemu za potężne przywództwo w obronie i wsparcie gospodarcze.

Jak donosi Ukrinform, były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odwiedził Buczę i Borodiankę w obwodzie kijowskim. Johnson zapoznał się ze zniszczeniami, jakich doznały miejscowości obwodu kijowskiego podczas okupacji rosyjskiej.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-