Zełenski i Johnson omówili sytuację na linii frontu i „szczyt pokojowy”

Zełenski i Johnson omówili sytuację na linii frontu i „szczyt pokojowy”

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o sytuacji na froncie byłego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

Jak poinformował Ukrinform, poinformowało o tym biuro prasowe Kancelarii Szefa Państwa Ukraińskiego .

Zełenski spotkał się z Johnsonem, który odwiedza Kijów. Głowa państwa zwrócił uwagę na aktywne poparcie społeczne Ukrainy przez brytyjskiego polityka.

„Słyszałem twoje wypowiedzi w Davos, bardzo ci za nie dziękuję. Dziękuję, że wspieracie nasz kraj” – zaznaczył prezydent.

Podczas spotkania Zełenski i Johnson wymienili poglądy na temat praktycznych kroków, jakie brytyjski polityk może podjąć, by pomóc Ukrainie w tym trudnym czasie. W szczególności omówili przygotowania "szczytu pokojowego", który ma się odbyć w celu realizacji formuły pokojowej, którą prezydent przedstawił w ubiegłym roku przywódcom "Grupy Dwudziestu".

„Jednym z punktów formuły pokojowej są gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy” – powiedział szef państwa.

„Jestem pewien, że członkostwo w NATO byłoby dla nas najlepszą gwarancją. Ważne jest aktywne propagowanie opinii, że nasz kraj powinien zostać członkiem Sojuszu” – podkreślił Zełenski.

Na prośbę Johnsona prezydent szczegółowo poinformował go o sytuacji na froncie. Głowa państwa wyraził przekonanie, że dzięki silnemu wsparciu partnerów Ukraina będzie w stanie powstrzymać rosyjskiego agresora i wyzwolić wszystkie czasowo okupowane terytoria.

„Rosji nie pomoże dodatkowa mobilizacja, jej armii brakuje motywacji” – powiedział Zełenski.

"Potrzebujemy jednak więcej broni: czołgów, samolotów, broni rakietowej dalekiego zasięgu" - dodał prezydent.

Podziękował Wielkiej Brytanii, całemu narodowi brytyjskiemu za potężne przywództwo w obronie i wsparcie gospodarcze.

Jak donosi Ukrinform, były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odwiedził Buczę i Borodiankę w obwodzie kijowskim. Johnson zapoznał się ze zniszczeniami, jakich doznały miejscowości obwodu kijowskiego podczas okupacji rosyjskiej.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-