Kliczko spotkał się z prezydentami Warszawy, Pragi, Budapesztu i Bratysławy

Kliczko spotkał się z prezydentami Warszawy, Pragi, Budapesztu i Bratysławy

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Kijowa Witalij Kliczko spotkał się z prezydentami czterech europejskich stolic – członkami Paktu Wolnych Miast, którzy przyjechali zaświadczyć o swoim wsparciu i dalszej pomocy dla stolicy Ukrainy.

Poinformowała o tym Państwowa Administracja Miasta Kijowa, informuje Ukrinform.

„Prezydent Kijowa Witalij Kliczko spotkał się z prezydentami czterech europejskich stolic – członkami Paktu Wolnych Miast, którzy przyjechali zaświadczyć o swoim wsparciu i dalszej pomocy dla stolicy Ukrainy. Prezydenci Warszawy – Rafał Trzaskowski, Pragi – Zdenek Hřib, Budapesztu – Gergely Karácsony i Bratysławy – Matúš Vallo w 2019 roku założyli „Pakt Wolnych Miast. 26 września ubiegłego roku do Paktu przystąpił Kijów” – czytamy w komunikacie.

Kliczko podziękował kolegom, którzy odwiedzili Kijów przed rozpoczęciem zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji i cały czas wspierali Ukrainę w walce z agresorem i pomagali jej stolicy.

Od początku wojny na pełną skalę cztery europejskie stolice nie przestają pomagać Kijowowi.

W tym czasie stolica Ukrainy otrzymała z Pragi m.in. 16 wagonów żywności, 400 opalarek i 10 generatorów.

Budapeszt pomógł poprawić stan zdrowia ukraińskich dzieci nad Balatonem i w mieście Tata, a „Kyivteploenergo” przekazał potężny generator. Warszawa stała się w szczególności centrum logistycznym dla transferu pomocy humanitarnej do Kijowa z innych miast i krajów europejskich, w tym 2500 ton żywności, środków higienicznych, leków, a także rur i generatora dla Kyivvodokanal. Bratysława planuje przekazać do stolicy Ukrainy 25 autobusów miejskich.

„Dziękuję moim przyjaciołom – moim europejskim kolegom, których miasta udzieliły schronienia uciekającym przed wojną Ukraińcom. Dziękuję za pomoc, którą wysłaliście i której udzielacie dzisiaj Kijowowi. I za to, że jesteście zdeterminowani, by pomóc nam odbudować nasze miasto, zdeterminowani, aby dalej wspierać Ukrainę i jej stolicę” – podkreślił Kliczko podczas spotkania.

Prezydenci Kijowa Witalij Kliczko i Warszawy Rafał Trzaskowski podpisali list intencyjny w sprawie współpracy kijowskiego i warszawskiego metra oraz przekazania 60 wagonów metra ze stolicy Polski do Kijowa.

Podczas wizyty na Ukrainie prezydenci Warszawy, Pragi, Bratysławy i Budapesztu odwiedzą miejsca rosyjskich ataków na obiekty cywilne w Kijowie, odwiedzą miejski szpital kliniczny dla weteranów wojennych, ośrodek rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych oraz jeden z ciepłownie stolicy. Odwiedzą także Buczę, okaleczoną przez rosyjskich barbarzyńców.

Prezydenci czterech europejskich stolic podkreślili, że nadal będą pomagać Kijowowi – w szczególności w sprzęcie do przetrwania tej trudnej zimy, pomocą humanitarną, a w przyszłości pomocą w odbudowie stolicy Ukrainy.

Pakt Wolnych Miast to otwarty i postępowy sojusz miejski założony w 2019 roku przez prezydentów Warszawy, Budapesztu, Pragi i Bratysławy. Miasta europejskie współpracują w obronie demokracji, w walce z korupcją i populizmem, w ochronie praw i uprawnień samorządu terytorialnego, w nawiązywaniu efektywnej współpracy z rządami krajowymi. A także – realizują wspólne inicjatywy i projekty dostosowane do potrzeb poszczególnych miast.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-