Polska i Litwa proponują przegląd sankcji wobec Federacji Rosyjskiej raz w roku

Polska i Litwa proponują przegląd sankcji wobec Federacji Rosyjskiej raz w roku

Ukrinform
Warszawa i Wilno proponują przegląd sankcji nałożonych na Rosję co 12 miesięcy, a nie jak dotychczas co sześć - powiedział polski premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli, donosi Ukrinform.

Jak podkreślił Morawiecki, Rosja gra na zmęczeniu Unii Europejskiej wojną i niezgodą we wspólnocie.

„Nie pozwoliliśmy na te podziały" - stwierdził szef polskiego rządu. Podkreślił, że jedność została zachowana, a sankcje zostały w pełni uzgodnione między wszystkimi krajami.

„ Na wniosek Polski i Litwy zgłosiliśmy, aby sankcje na Rosję były rozpatrywane w cyklu dwunastomiesięcznym, żeby nie trzeba było co sześć miesięcy wracać do kwestii sankcji” – powiedział Morawiecki i dodał, że kwestia ta zostanie rozstrzygnięta na kolejnym posiedzeniu Rady Europejskiej.

„To kolejny krok w kierunku osłabienia Rosji" - powiedział szef rządu RP.

Morawiecki podkreślił, że pokój powinien nastąpić jak najszybciej, ale „nie na bazie zwycięstwa Rosji nad Ukrainą”.

„Zwycięstwo Rosji oznaczałoby kolejną wojnę” – podkreślił szef Rady Ministrów RP.

Szef rządu RP podziękował Litwie, z którą Polska broniła stanowiska, że ​​poszczególnych Rosjan nie można wykluczać z listy, skoro takie propozycje się pojawiały.

Morawiecki poinformował, że dziewiąty pakiet sankcji obejmuje zakaz inwestycji w rosyjskim sektorze wydobywczym.

„Nigdy nie było takiego zakazu, a to jest bardzo ważna forma nacisku na Rosję” – powiedział Morawiecki.

Poinformował, że sankcje personalne dotyczą już około 200 osób z rosyjskiej elity. Zamiast tego sankcje gospodarcze zostały rozszerzone na produkty podwójnego zastosowania, które będą podlegać wzmożonej kontroli eksportu.

„Każdy, kto zna specyfikę rosyjskiej gospodarki, wie, jak bardzo zależało im na tym, aby taka sankcja nie pojawiła się w tym pakiecie" - stwierdził polski premier.

Jako przykład podał produkcję dronów, które mogą być wykorzystywane do celów pozamilitarnych, ale Rosja wykorzystuje je do ataków na infrastrukturę cywilną na Ukrainie.

Jak informowaliśmy, Rada Europejska zatwierdziła dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji .

Szefowie państw i rządów krajów UE ostatecznie zatwierdzili też decyzję o przyznaniu Ukrainie pomocy makrofinansowej na 2023 rok w wysokości 18 mld euro.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-