We Francji Ołena Zełenska poświęciła wieczór charytatywny szpitalowi w Izjumie

We Francji Ołena Zełenska poświęciła wieczór charytatywny szpitalowi w Izjumie

zdjęcie
Ukrinform
We Francji Pierwsza Dama Ukrainy poświęciła wieczór charytatywny szpitalowi w Izjumie, który ucierpiał w wyniku rosyjskiej agresji.

Jak donosi Ukrinform, Zełenska napisała o tym w Telegramie.

„Tomograf zmiażdżony przez płytę, zniszczone cztery sale operacyjne i intensywna terapia, winda, która wpadła do miny, odłamki trafiały wszędzie. A wszystko, co nie zostało zniszczone, było skradzione. Rosyjscy najeźdźcy zabrali sprzęt, łóżka z oddziału szpitalnego, koncentratory tlenu. Zabrano nawet krany, linoleum, gniazdka i okablowanie. Tak zastali wyzwoliciele szpital miejski w Izjumie, utrzymującą 100 tysięcy ludzi po rosyjskiej okupacji” – napisała pierwsza dama.

Zełenska powiedziała, że przed pełną inwazją Rosji na Ukrainę szpital przeszedł gruntowny remont i miał nowe wyposażenie. A teraz zostały tylko ściany. I to nie wszystkie.

„Dookoła pustka - zniszczona infrastruktura, mróz i zima. Ale nawet w tych warunkach 190 bohaterskich lekarzy ratowało i ratuje życie. Na początku okupacji topili nawet śnieg, żeby mieć wodę. Teraz oni i sam szpital potrzebują pomocy” – dodała pierwsza dama.

Małżonka Prezydenta zaznaczyła, że stworzyła swoją Fundację - Fundację im. Ołeny Zełenskiej, aby jak najszybciej znaleźć środki na pilne przywrócenie Ukraińcom pomocy medycznej i humanitarnej. I żeby cały świat mógł w tym uczestniczyć.

„Dzisiaj, kiedy reprezentowałam Fundację we Francji, w zabytkowej paryskiej sali La Salle Pleyel, poświęciłem ten wieczór charytatywny specjalnie Szpitalowi w Izjumie – jego wyczynom i potrzebie renowacji. Dziękuję mojej koleżance i przyjaciółce – Pierwszej Damie Brigitte Macron – która dołączyła i wsparła tę inicjatywę” – napisała Zełenska.

Według słów pierwszej damy Ukrainy - ona wiedziała, że społeczność francuska nie pozostanie z daleka.

Zełenska podziękowała producentowi Marcowi Liadre de Lashariere za gościnność i wkład we wsparcie Fundacji. A także grupie Havas, która pomogła zorganizować wieczór.

„To dla nas bardzo ważne, aby zobaczyć, jak dzisiaj francuscy politycy, potężne firmy i znane osobistości zjednoczyły się wokół charytatywnej misji Fundacji. Dziękuję naszemu nowemu francuskiemu przyjacielowi, nagrodzonemu Oscarem reżyserowi Michelowi Hazanaviciusowi, który dzięki wkładowi francuskich i światowych gwiazd filmowych i artystów mógł wspomóc Fundację” – zaznaczyła Pierwsza Dama Ukrainy.

Według niej najważniejsze jest to, że jeśli ten szpital zostanie teraz odrodzony, będzie to oznaczało nie tylko odrodzenie medycyny, jednego z praw człowieka. Dla mieszkańców regionu będzie to oznaczać znacznie więcej: to, że nie są opuszczeni, nie są sami.

„Że świat wie o tym, co przeszli i solidaryzuje się z nimi. Ta niesprawiedliwość zostanie ukarana, a ofiary ocalone. Że bohaterstwo i odporność zwycięży. A konsekwencje zła można wyleczyć" - dodał Zełenska.

Według niej właśnie do tego dąży każdy Ukrainiec, niezależnie od tego, gdzie się znajduje – na Ukrainie czy we Francji.

Jak donosi Ukrinform, żona prezydenta Ołena Zełenska wezwała w Paryżu do przyłączenia się do odbudowy zniszczonego przez rosyjskich najeźdźców szpitala w Izjuie w obwodzie charkowskim.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-