Sejm RP upamiętnił ofiary Hołodomoru na Ukrainie - Rosja znów używa głodu jako broni

Sejm RP upamiętnił ofiary Hołodomoru na Ukrainie - Rosja znów używa głodu jako broni

Ukrinform
Sejm RP przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933.

Za uchwałą głosowało 442 posłów wszystkich frakcji polskiego parlamentu, przeciw był tylko poseł radykalnej „Konfederacji” o prorosyjskich poglądach Grzegorz Braun, donosi korespondent Ukrinform.

„Sejm uroczyście upamiętnia 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933 oraz pamięć ofiar tragedii, tych, którzy przeżyli, i ich rodzin” – czytamy w dokumencie.

"Wielki Głód, czyli Hołodomor, był świadomym, zaplanowanym i konsekwentnie przeprowadzonym przez rządzący Związkiem Sowieckim despotyczny reżim bolszewicki działaniem, które miało na celu złamanie oporu ludności ukraińskiej i podporządkowanie jej opresyjnemu państwu. Hołodomor pochłonął miliony istnień ludzkich i pozostaje krwawiącą raną współczesnej historii Ukrainy" — czytamy w uchwale.

Polscy posłowie podkreślali, że 90 lat po tych tragicznych wydarzeniach Rosja ponownie używa głodu jako broni, szantażując świat perspektywą jego wystąpienia, całkowicie ignorując wpływ na rynki towarowe rozpętanej przez nią zbrojnej agresji na Ukrainie.

W uchwale Sejm RP stwierdza, że Rosja prowadzi kampanię propagandową w wielu regionach świata, w szczególności w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji, obwiniając Zachód o wojnę na Ukrainie i jej skutki, oraz zaprzecza wpływowi działań zbrojnych na Ukrainie na światowe bezpieczeństwo żywnościowe.

„Sejm potępia ataki rakietowe na ukraińskie miasta, mające na celu przede wszystkim zniszczenie infrastruktury energetycznej, podkreśla, że działania te zasługują na zdecydowany opór i wskazuje, że dowody już odkrytych zbrodni wojennych są kolejnym potwierdzeniem barbarzyńskiego charakteru rosyjskiej agresji” "- podkreślili polscy posłowie

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zachęca do rozpowszechniania informacji na temat Hołodomoru z lat 1932-1933 w celu szerzenia wiedzy o tej niewyobrażalnej ludzkiej tragedii, w wyniku której zginęły niewinne ofiary" — brzmi fragment uchwały.

Sejm RP wyraził także przekonanie, że pomimo prowadzonej przez Rosję kampanii dezinformacyjnej „straszliwe zbrodnie wojenne popełnione przez Federację Rosyjską zostaną ujawnione, dokładnie zbadane, a winni zostaną ukarani”.

Jak informowaliśmy, od 24 lutego Rosja prowadzi agresję na Ukrainę na pełną skalę.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-