Państwa Trójkąta Lubelskiego potępiły zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej i deportacje Ukraińców

Państwa Trójkąta Lubelskiego potępiły zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej i deportacje Ukraińców

Ukrinform
Premierzy państw Trójkąta Lubelskiego potępili zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej, deportacje obywateli Ukrainy, rosyjskie ataki na ukraińskie obiekty jądrowe, a także nielegalne referenda na terenach okupowanych.

Tak wynika ze wspólnego oświadczenia premierów Ukrainy, Republiki Litewskiej i Rzeczypospolitej Polskiej w kwestii wyników spotkania Trójkąta Lubelskiego, opublikowanego na stronie Portalu Rządowego.

„Premierzy potępili systematyczne zbrodnie wojenne popełniane przez wojska rosyjskie w regionach Ukrainy, wyłącznie celowe… ataki na ludność cywilną i elementy infrastruktury cywilnej, a także przymusowe deportacje tysięcy obywateli Ukrainy, w tym dzieci, z czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji.

Potępiono również ataki Sił Zbrojnych Rosji wokół ukraińskich obiektów jądrowych i nielegalne zajęcie elektrowni jądrowej Zaporoże… oraz organizację przez Rosję nielegalnych tzw. referendów w regionach leżących w uznanych międzynarodowo granicach Ukrainy oraz próby nielegalnej aneksji obwodów: donieckiego, chersońskiego i ługańskiego oraz zaporoskiego Ukrainy” – czytamy w dokumencie.

Zaznacza się, że zagraniczni partnerzy – premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Litwy Ingrida Simonyte – potwierdzili dalszy udział w odbudowie ukraińskich miast, a także poparli przyspieszone wprowadzenie międzynarodowego rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie z powodu rosyjskich ataków. Jednocześnie uznali, że Rosja powinna zapłacić odszkodowanie za wyrządzone zniszczenia.

Również szefowie europejskich rządów zobowiązali się do dalszego udzielania Ukrainie wsparcia militarnego, finansowego i humanitarnego, zwłaszcza w warunkach nadchodzącej zimy.

Z kolei strona ukraińska zapewniła, że będzie wspierać polskie i litewskie przedsiębiorstwa, w szczególności w tworzeniu biur i zakładów produkcyjnych na Ukrainie. Jednocześnie Szmyhal wyraził wdzięczność swoim współpracownikom za bezprecedensowy poziom wsparcia.

Jak wcześniej informował Ukrinform, szefowie rządów Ukrainy, Polski i Litwy rozmawiali o wyzwaniach związanych z niszczeniem przez Rosję ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-