Zełenski złożył Polsce i Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości - Razem będziemy zwycięzcami

Zełenski złożył Polsce i Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości - Razem będziemy zwycięzcami

wideo
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski złożył życzenia Polsce z okazji Dnia Niepodległości w języku polskim.

W życzeniach użył 104 słów - tyle ile lat ma niepodległość Polski - informuje Ukrinform.

„Kochana Polsko, twoja odzyskana niepodległość ma dzisiaj 104 lata i moje 104 słowa są dla ciebie

Ukraina i Polska są razem. Jesteś naszą siostrą. Różnie było między nami, ale jesteśmy krewnymi, jesteśmy wolni” – powiedział Zełenski.

Przypomniał, że kiedy Ukraina obchodziła 30. rocznicę odzyskania niepodległości, Polska była obok.

„Pamiętam nasze wspólne szczęście – cieszyliśmy się razem. Kiedy znów staliśmy w obliczu starego i wspólnego wroga, Polska była obok” – podkreślił głowa państwa.

Zełenski zapewnił, że Ukraińcy zawsze będą o tym pamiętać i o tym, jak Polacy nam pomagają.

„Polacy to nasi sojusznicy, wasz kraj - to nasza siostra. Wasza przyjaźń - na zawsze. Nasza przyjaźń - na zawsze. Nasza miłość - na zawsze. Razem będziemy zwycięzcami" - oświadczył Zełenski.

Z kolei żona prezydenta Ołena Zełenska podziękowała Polakom za wsparcie Ukraińców i zapewniła, że w razie potrzeby będzie też solidne ramię Ukrainy.

„Polacy niestrudzenie wspierają Ukraińców jako prawdziwy przyjaciel, sojusznik, rodzina. I niestrudzenie będziemy mówić: dziękuję! Dziękujemy za niesamowitą pomoc i gościnność, które ratują życie. Szczęśliwego Dnia Niepodległości, Polska! Bądź zawsze, kiedy trzeba” – podkreśliła pierwsza dama w życzeniach z okazji Święta Niepodległości Polski.

Zamieściła też poruszający film o wsparciu Polaków dla Ukraińców po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na pełną skalę.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal także złożył życzenia Polsce z okazji Dnia Niepodległości i życzył Polakom pokoju i pomyślności.

Pisał o tym na Twitterze : „Z okazji Święta Niepodległości Polski w imieniu rządu Ukrainy i w swoim własnym życzę narodowi polskiemu pokoju i pomyślności! Wywalczyliście wolność i niepodległość dzięki heroizmowi i poświęceniu wielu pokoleń. Dziś nas podtrzymujecie".

Szef ukraińskiego rządu podziękował także za pomoc premierowi Polski Mateuszowi Morawieckiemu.

Życzenia Polakom z okazji święta złożył także przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk.

„Dziś (11 listopada – przyp. red.) braterska Polska obchodzi Święto Niepodległości. Nasze kraje i narody łączy silna przyjaźń, wspólne zasady, wartości i aspiracje. A dzisiaj, Ukraina heroicznie stawia opór rosyjskiemu agresorowi, wiemy, co takie prawdziwe wsparcie. Wsparcie sojuszników. Całej Polsce składam życzenia z okazji Święta Niepodległości” – napisał przewodniczący ukraińskiego parlamentu prywatnie, na Facebooku.

Stefańczuk podkreślił, że wolność i niezależność to dla Ukrainy i Polski podstawowe rzeczy. Zaznaczył, że walczą o nie Ukraińcy i Ukrainki, a Polska kibicuje Ukraińskiemu Zwycięstwu, które na pewno nastąpi.

"Chwała Ukrainie! Niech żyje Polska!" - zakończył Stefańczuk.

Ołeksandr Tkaczenko, Minister Kultury i Polityki Informacyjnej, podkreślił, że należy uczyć się od Polski umiejętności wspierania i bycia przyjacielem na poziomie narodowym.

„Składam życzenia naszym najbliższym przyjaciołom z okazji Święta Niepodległości Polski. Znacie wartość niepodległości i jedności kraju, historii i języka, kultury i dziedzictwa. Trzeba się uczyć waszej umiejętności wspierania i bycia przyjacielem na poziomie krajowym” – napisał Tkaczenko w Telegramie.

Minister podziękował Polsce i życzył jej pomyślności w spokojnym świecie, w otoczeniu prawdziwych przyjaciół.

11 listopada Polska obchodzi święto narodowe - Dzień Niepodległości.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-