Rosjanie uszkodzili ok. 40% infrastruktury energetycznej Ukrainy – Zełenski

Rosjanie uszkodzili ok. 40% infrastruktury energetycznej Ukrainy – Zełenski

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Prezydent Wołodymyr Zełenski omówił z komisarz Unii Europejskiej ds. energii Kadri Simson kwestię przywrócenia ukraińskiej infrastruktury energetycznej po rosyjskich uderzeniach oraz stabilizację pracy ukraińskiej sieci energetycznej.

Zostało to omówione na spotkaniu w Kijowie, informuje Ukrinform, powołując się na służbę prasową Prezydenta.

Głowa państwa podziękował unijnej komisarz za wizytę na Ukrainie właśnie w czasie, gdy infrastruktura energetyczna jest poddawana zmasowanym atakom rakiet i dronów z Rosji.

Zełenski zwrócił także uwagę na rolę Simson w przyłączeniu Ukrainy do europejskiej sieci energetycznej ENTSO-E. Przypomniał, że po akcesji nasze państwo zaczęło eksportować energię elektryczną do Europy i może być jednym z gwarantów stabilności systemu energetycznego UE.

„Niestety, z powodu ataków rakiet i dronów kamikaze przez Federację Rosyjską na nasz system energetyczny, zawiesiliśmy ten proces. Ale jestem pewien, że odbudujemy wszystko, a w spokojniejszym czasie, gdy sytuacja w naszym systemie energetycznym się ustabilizuje, będziemy nadal eksportować energię elektryczną do Europy” – podkreślił prezydent.

Poinformował komisarz europejską o skutkach terroryzmu energetycznego ze strony Rosji, która według głowy państwa poważnie uszkodziła już ok. 40% całej infrastruktury energetycznej Ukrainy, w szczególności elektrownie cieplne, elektrociepłownie i elektrownie wodne, a także o działaniach stabilizujących pracę sieci elektroenergetycznej.

Rozmówcy omówili dalsze kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy.

Szef państwa szczegółowo omówił potrzebę odbudowy infrastruktury energetycznej i wezwał Komisję Europejską do pełnienia roli koordynacyjnej w pozyskiwaniu pomocy ze strony państw członkowskich UE.

Jednocześnie Zełenski zwrócił uwagę na celowość stworzenia platformy wsparcia gospodarki ukraińskiej, w szczególności sektora energetycznego, jak Grupa Kontaktowa w formacie „Ramstein”.

„Ta platforma, taki „ekonomiczny Ramstein”, jest budowana i zacznie działać. Dziś kwestia energii idzie w parze z kryzysem finansowym i niedoborem broni, więc taką platformę należy stworzyć” – jest przekonany prezydent.

Strony zwróciły szczególną uwagę na dalsze zaostrzanie sankcji energetycznych wobec Federacji Rosyjskiej. Zełenski wezwał w szczególności do wprowadzenia ograniczeń cenowych na rosyjski gaz obok restrykcji cenowych na ropę, a także do ograniczenia dostaw rosyjskiego gazu skroplonego do krajów UE w ramach kolejnego pakietu sankcji, które muszą zostać zatwierdzone tak szybko, jak to możliwe.

Jak informowaliśmy wcześniej, prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował utworzenie tzw. finansowego Ramsteina, który miałby wspierać stabilność finansową Ukrainy i odbudować infrastrukturę zniszczoną przez wojska rosyjskie.

Od 10 października Federacja Rosyjska masowo atakuje ukraińską energetykę i inną infrastrukturę cywilną za pomocą rakiet i dronów.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-