Szwajcaria jest krajem neutralnym, ale nie możemy przymykać oczu na mordy na Ukraińcach – prezydent

Szwajcaria jest krajem neutralnym, ale nie możemy przymykać oczu na mordy na Ukraińcach – prezydent

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Szwajcaria jest krajem neutralnym, ale nie może przymykać oka na masowe mordy na Ukrainie dokonywane przez Rosję, bo to nie ma nic wspólnego z neutralnością ani wartościami Konfederacji Szwajcarskiej - powiedział prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Ignazio Cassis na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie, informuje korespondent Ukrinformu.

Cassis zaznaczył, że ta wizyta w Kijowie jest dla niego bardzo emocjonalna, ponieważ około rok po poprzedniej przyjechał do kraju, w którym rozpoczęła się wojna.

„Szwajcaria od samego początku stanowczo potępiała rosyjską agresję zbrojną. Natychmiast podjęliśmy konkretne kroki, aby wesprzeć Ukrainę. Szwajcaria jest neutralna, ale neutralność nie oznacza, że nie powinniśmy zwracać uwagi na to, co dzieje się w waszym kraju. Masowe zabójstwa ludzi nie mają nic wspólnego z neutralnością ani naszymi wartościami” – powiedział szwajcarski prezydent.

Powiedział, że przed spotkaniem z prezydentem Ukrainy odwiedził przedmieścia Kijowa, odwiedził odbudowane przy pomocy Szwajcarii przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych oraz rozmawiał z ukraińskimi rodzinami, które straciły domy i obecnie mieszkają w tymczasowych.

„To, co zobaczyłem dziś rano, jest niezrozumiałe. Pomimo dramatycznych obrazów, które do nas dotarły, tylko osobista wizyta daje nam wyobrażenie o (rosyjskich) okrucieństwach i cierpieniu ludności” – podkreślił Cassis.

Zaznaczył, że od początku wojny Szwajcaria stara się wspierać Ukrainę w różnych dziedzinach, w szczególności wychodząc naprzeciw pilnym potrzebom humanitarnym Ukraińców, których odwagę i odporność podziwia.

„Jestem tu dzisiaj z trzech powodów – aby opowiedzieć o naszych wysiłkach dyplomatycznych, które podejmujemy i które chcemy podjąć, aby ta wojna zakończyła się jak najszybciej, i zobaczyć, jak możemy kontynuować proces odbudowy Ukrainy, który już się rozpoczął” – poinformował prezydent Szwajcarii.

Po raz kolejny wyraził solidarność z Ukrainą.

„Pozwólcie mi jeszcze raz wyraźnie stwierdzić, że Szwajcaria jest zaangażowana w kwestii Ukrainy i wzywa Rosję do deeskalacji i całkowitego wycofania swoich wojsk z terytoriów ukraińskich” – podsumował Cassis.

Jak informowaliśmy, wojska rosyjskie znacznie zwiększyły liczbę ataków rakietowych na Ukrainę. W szczególności od 10 do 20 października najeźdźcy wystrzelili 154 rakiety, czyli siedmiokrotnie więcej niż w pierwszej dekadzie miesiąca.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-