Rada uchwaliła ustawę o dodatkowych gwarancjach dla Polaków

Rada uchwaliła ustawę o dodatkowych gwarancjach dla Polaków

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w ogólności ustawę „O ustanowieniu gwarancji prawnych i socjalnych dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających na terytorium Ukrainy”.

Jak podano na stronie internetowej parlamentu , 283 deputowanych poparło tę decyzję, informuje Ukrinform.

Szefowa partii „Sługa Narodu” Olena Szulak poinformowała w Telegramie , że ustawa przewiduje, że obywatele RP, ich małżonkowie i dzieci (niezależnie od obywatelstwa), którzy wjechali na Ukrainę z terytorium RP na pobyt czasowy, a także ich dzieci, które urodziły się na terytorium Ukrainy, będą miały prawo legalnie przebywać na terytorium Ukrainy przez 18 miesięcy.

Tak, podczas pobytu na terytorium Ukrainy obywatele Polski mają prawo do:

zatrudnienia bez zezwolenia na pracę cudzoziemców; rejestracji państwowej jako podatnik i uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej;

ochrony socjalnej, która obejmuje prawo do wsparcia w przypadku całkowitej, częściowej lub czasowej utraty zdolności do pracy, utraty żywiciela rodziny, bezrobocia z powodu okoliczności od nich niezależnych, zgodnie z ustawodawstwem i umowami międzynarodowymi Ukrainy;

prowadzenia działalności gospodarczej na takich samych zasadach jak obywatele Ukrainy; zdobywanie wykształcenia na tym samym poziomie co obywatele Ukrainy - z państwowych lub lokalnych środków budżetowych;

świadczenia socjalnego zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy oraz otrzymywania pomocy z Funduszu Ochrony Socjalnej dla Osób Niepełnosprawnych na takich samych zasadach jak obywatele Ukrainy.

Jak informowaliśmy, 11 lipca prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał Radzie Najwyższej projekt ustawy o gwarancjach prawnych i socjalnych dla obywateli polskich na Ukrainie .

19 lipca 2022 r. Rada Najwyższa przyjęła ten projekt w pierwszym czytaniu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-