Parlament Europejski poparł przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE

Parlament Europejski poparł przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Parlament Europejski w czwartek 23 czerwca przyjął rezolucję w sprawie natychmiastowego przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów na członków Unii Europejskiej.

Według Ukrinformu jest to napisane w komunikacie prasowym Parlamentu Europejskiego.

„Przy 529 głosach za, 45 przeciw i 14 wstrzymujących się, Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa szefów państw i rządów, którzy organizują szczyt dziś i jutro, do natychmiastowego przyznania Ukrainie i Republice Mołdawii status kandydata do UE” - podkreślono w komunikacie.

Posłowie wzywają również przywódców UE do przyznania takiego statusu Gruzji, gdy władze gruzińskie spełnią warunki określone przez Komisję Europejską.

„Ukraińcy, Mołdawianie i Gruzini zasługują na życie w wolnych, demokratycznych i zamożnych krajach, które są dumnymi i oddanymi członkami rodziny europejskiej” – czytamy w komunikacie prasowym.

Należy zauważyć, że Parlament Europejski wzywa również władze Ukrainy, Mołdawii i Gruzji do wykazania politycznej determinacji w realizacji europejskich ambicji ich obywateli poprzez przyspieszenie reform w celu jak najszybszego skutecznego spełnienia kryteriów członkostwa w UE.

Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk podziękował Parlamentowi Europejskiemu za przyjęcie uchwały o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE.

„Po raz kolejny Parlament Europejski demonstruje swoje niezachwiane poparcie dla europejskich aspiracji Ukrainy. Dziękuję prezydent Robertie Matsoli za przyjęcie dziś odpowiedniej symbolicznej rezolucji. Ukraina jest krajem europejskim. A o to prawo walczymy nie tylko na polu bitwy,  ale także w płaszczyźnie prawnej” – powiedział Stefanczuk na Facebooku.

Jak informowaliśmy, 17 czerwca Komisja Europejska opublikowała opinię w sprawie wniosków Ukrainy, Mołdawii i Gruzji o członkostwo w UE. Zgodnie z tym dokumentem, który będzie rozpatrywany przez Radę Europejską na posiedzeniu w Brukseli w dniach 23-24 czerwca, Komisja Europejska zarekomendowała przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do członkostwa w UE z określoną listą zadań do wykonania. Dla Gruzji na tym etapie zalecana jest jedynie perspektywa europejska, co samo w sobie jest uznaniem jasnej drogi tego kraju do integracji europejskiej.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-