Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy: Jermak mówi, że wynik będzie już wkrótce

Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy: Jermak mówi, że wynik będzie już wkrótce

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak uważa za ważne, aby gwarancje bezpieczeństwa udzielane Ukrainie przez poszczególnych członków NATO nie były sprzeczne z zobowiązaniami tych państw w Sojuszu.

Powiedział to w wywiadzie dla Lewego Brzegu, donosi Ukrinform.

„Kontynuujemy ciągłe konsultacje. Mogę powiedzieć, że dziś jasno sformułowaliśmy, jak to widzimy, a teraz konsultacje trwają, sprawy są uzgadniane. Rozumiemy, że nie mamy dużo czasu, musimy działać szybko… To Jest bardzo ważne, aby gwarancje bezpieczeństwa udzielone Ukrainie przez poszczególnych członków NATO nie kolidowały z zobowiązaniami tych krajów w Sojuszu” – powiedział Jermak.

Dlatego, według niego, do międzynarodowej grupy doradczej został zaproszony były sekretarz generalny NATO Anders Rasmussen.

„Dzisiaj wiele różnych krajów z różnych kontynentów wyraziło chęć  zostania przyszłymi gwarantami. Jest wiele problemów technicznych, zdecydowanie nie chcemy, aby był to odpowiednik Memorandum Budapesztańskiego lub innego dokumentu, który nic nie kosztuje” – powiedział Jermak. Według niego traktat o gwarancjach musi zostać ratyfikowany przez parlamenty krajów, które go podpisują.

"W pewnym sensie będzie to dokument raczej eksperymentalny, więc nie jest to łatwe, ale ten proces jest w toku. Pracuję nad tym codziennie" - powiedział Jermak.

Dodał, że efekty tego procesu można będzie zobaczyć „wkrótce”.

Jak poinformował Ukrinform, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w maju, że Ukraina pracuje z partnerami międzynarodowymi nad traktatem gwarancji bezpieczeństwa, który nie obejmuje Rosji.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-