Zełenski zapowiedział nadanie Polakom na Ukrainie specjalnego statusu

Zełenski zapowiedział nadanie Polakom na Ukrainie specjalnego statusu

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Prezydent Wołodymyr Zełenski planuje wnieść do parlamentu projekt ustawy o statusie i pomocy obywatelom polskim na Ukrainie, podobny do przyjętego wcześniej przez Sejm RP w stosunku do Ukraińców.

Szef państwa powiedział to podczas przemówienia w Radzie Najwyższej, w której obecny był prezydent Polski Andrzej Duda.

Tekst przemówienia został opublikowany przez zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta Andrija Sibigę na Facebooku, informuje Ukrinform.

„Oddzielnie wyrażam wdzięczność polskiemu Sejmowi za niedawno uchwaloną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. To bezprecedensowa decyzja, zgodnie z którą nasi obywatele, którzy zostali zmuszeni do przeniesienia się do Polski z powodu rosyjskiej agresji, otrzymają niemal takie same prawa i możliwości jak obywatele polscy. Legalny pobyt, zatrudnienie, edukacja, opieka medyczna i gwarancje socjalne. To duży krok i gest wielkiej duszy, do którego zdolny jest tylko przyjaciel Ukrainy. I ten krok nie pozostanie jednostronny. W najbliższym czasie złożę podobny – lustrzany – projekt do Rady Najwyższej Ukrainy” – powiedział Zełenski.

Wyraził jednocześnie nadzieję, że obywatele polscy nigdy w życiu nie będą potrzebować tych wszystkich korzyści w takich warunkach, w warunkach wojny.

„Ale te prawa mają wielkie znaczenie symboliczne, pokazujące, że Ukraińcy i Polacy są pokrewni i równi. I jestem pewien, że posłowie Ukrainy poprą tę ustawę – szybko i zdecydowaną większością głosów” – podkreślił prezydent.

Jak informowaliśmy, Prezydent RP Andrzej Duda przebywa dzisiaj z wizytą na Ukrainie.

Dnia 13 marca w Polsce weszła w życie specjalna ustawa o wsparciu obywateli Ukrainy przybywających do RP w związku z inwazją rosji w Ukrainie. Rozwiązuje  kwestie legalności pobytu Ukraińców uciekających przed wojną w Polsce i udziela im kompleksowego wsparcia.

26 marca Andrzej Duda podpisał trzy nowe ustawy dotyczące pobytu i pomocy uchodźcom z Ukrainy.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-