Zełenski do Banku Światowego: rosja spowodowała szkody na Ukrainie  na ponad 550 miliardów dolarów

Zełenski do Banku Światowego: rosja spowodowała szkody na Ukrainie na ponad 550 miliardów dolarów

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Według wstępnych szacunków w wyniku inwazji rosji na pełną skalę Ukraina straciła już ok. 550 mld USD i wymaga prawie 7 mld USD miesięcznego wsparcia.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział o tym w przekazie wideo do uczestników okrągłego stołu Banku Światowego wspierającego Ukrainę, donosi Ukrinform.

Szanowny Panie Prezydencie David Malpass!

Szanowna Pani Dyrektor Zarządzająca Kristalina Georgiewa!

Szanowni Państwo Ministrowie!

Pozdrawiam wszystkich na tej historycznej sesji Banku Światowego i dziękuję za możliwość przemówienia się dzisiaj.

W tę niedzielę rozmawiałem z panią Kristaliną Georgiewą i usłyszałem od niej bardzo ważne słowa. Słowa o naszym państwie - o Ukrainie. Rozmawialiśmy z nią o życiu w naszym mieście Charkowie. Jest to największe miasto na wschodzie Ukrainy.

Wojska rosyjskie ostrzeliwały go i bombardowały już od tygodni. W tych częściach miasta, do których dociera rosyjski ostrzał, zniszczonych zostało już ponad tysiąc budynków mieszkalnych. Rosyjska artyleria, rosyjskie rakiety, rosyjskie bomby lotnicze nie decydują kogo zabić i jakie budynki wysadzić i spalić. A w centrum Charkowa i okolicach nadal jest niebezpiecznie. Nadal można zginąć od rosyjskich ostrzałów.

Ale musisz znać Charków. Musisz znać naszych ludzi, musisz znać mieszkańców Charkowa... Nawet w czasie wojny, przy takim ostrzale, Charków pozostaje w pełni funkcjonującym miastem.

Pani Kristalina podkreśliła, że ​​w Charkowie mimo wszystko sadzą kwiaty, dbają o drzewa, teraz sprzątają ulice i ogólnie utrzymują miasto w czystości. To jest nasz Charków. Tacy są nasi ludzie. To jest nasza Ukraina.

Udało nam się wyzwolić od okupantów miasta i społeczności trzech północnych regionów Ukrainy - Kijowa, Czernihowa i Sumy. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby przywrócić normalne życie.

Wojska rosyjskie zniszczyły lub uszkodziły dziesiątki tysięcy domów na tych obszarach. Prawie wszystkie obiekty socjalne, większość znaczących gospodarczo przedsiębiorstw Ukrainy, spłonęły lub wymagają remontu.

Tysiące ludzi ginie.

Remontujemy linie przesyłowe, komunikację, wodociąg. Przywracamy ruch, budujemy tymczasowe mosty na rzekach zamiast zniszczonych. Kontynuujemy wypłaty usług socjalnych i administracyjnych. Prowadzimy prace rozminowywania.

Codziennie neutralizowanych jest kilka tysięcy obiektów wybuchowych. Są to miny, pułapki i pociski, które pozostały po rosyjskich wojskach.

Wyobraź sobie, że kopali nawet mieszkania zwykłych ludzi. Sprzęt AGD, którego nie udało się ukraść i zabrać. Samochody. Piwnice. Wydobywali nawet pola uprawne...

Ale nawet w takich warunkach nasi ludzie wracają do domu. Ukraińcy już teraz starają się zrobić wszystko, aby przywrócić normalne życie. Tacy jesteśmy, tacy jesteśmy Ukraińcami.

Na wschodzie naszego państwa, w Donbasie, na południu sytuacja jest jeszcze trudniejsza. A teraz nadal trwają tam aktywne działania wojenne. Rosja wciąż próbuje tam rozwinąć nową brutalną ofensywę…

Teraz podam tylko jedną liczbę, abyście zrozumieli skalę tego, czego doświadczyła Ukraina, przeżyła nasz naród.

W wyniku bombardowań i ostrzału wojsk rosyjskich na Ukrainie zniszczonych lub uszkodzonych zostało 1141 placówek oświatowych. Szkoły, przedszkola, uczelnie. W całym naszym kraju!

Nie w każdym kraju na świecie jest tyle placówek edukacyjnych, co na Ukrainie zniszczonej przez wojska rosyjskie.

A jeśli tak wiele instytucji edukacyjnych zostało zniszczonych, to możesz sobie wyobrazić, jak bardzo zniszczono wszystko inne. Szpitale, obiekty infrastrukturalne, firmy i zwykłe budynki mieszkalne.

inwazja rosyjska całkowicie zakłóciła normalne stosunki gospodarcze. Dopiero pierwsza analiza strat dała kwotę strat w wysokości około 550 miliardów dolarów.

Rosja zablokowała nasze porty na Morzu Czarnym i Azowskim. To znacznie zmniejszyło ukraiński eksport, w szczególności produktów rolnych. Ze względu na brak ukraińskiej żywności na światowym rynku, początek kryzysu jest już odczuwalny. Niedawny raport Światowego Programu Żywnościowego ONZ zauważył, że rosnące w tym roku ceny żywności doprowadzą do głodu około 47 milionów ludzi w 81 krajach na całym świecie.

Bez ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, oleju roślinnego i innych towarów zakończy się to nie tylko fizycznym niedoborem żywności w wielu krajach Afryki i Azji, ale także niestabilnością polityczną i być może nowym kryzysem migracyjnym. Ludzie będą szukać osób odpowiedzialnych za ten kryzys, w tym będą wychodzić na place w swoich krajach, w swoich miastach. Ludzie będą szukać sposobów na zbawienie.

Oczywiście dokładamy wszelkich starań, aby eksportować nasze produkty. W tym roku rozpoczęliśmy akcję siewną w miarę możliwości. Ale nikt na świecie nie może być pewien, że bezpieczeństwo żywnościowe będzie gwarantowane tak długo, jak ta wojna będzie trwać – wojna rosji trwa na naszej ziemi.

Zakończenie wojny i wyzwolenie naszego terytorium od rosyjskich najeźdźców to jedyny niezawodny sposób na powstrzymanie kryzysu żywnościowego.

rosyjskie wojsko celowo niszczy w naszym państwie wszelkie obiekty, które mogą zapewnić ekonomiczną podstawę do życia. Dworce kolejowe, magazyny spożywcze, piekarnie, składy ropy itp.

Na dzień dzisiejszy – biorąc pod uwagę spowolnienie gospodarcze i zerwane więzi gospodarcze – potrzebujemy co miesiąc 7 miliardów dolarów wsparcia finansowego. Ukraina będzie potrzebować kolejnych setek miliardów dolarów, aby odzyskać siły po tej wojnie. Jestem pewien, że każdy z Was ma te obliczenia, jestem tego pewien.

Trzeba też uczciwie powiedzieć, że w tej wojnie przeciwko nam rosja prowadzi destrukcyjne agresywnymi działania na rynkach światowych. Świadomie stwarzają warunki do niestabilności nie tylko na rynku żywności, ale także paliw i ogólnie na rynkach towarowych.

rosja sprowokowała wzrost cen energii w Europie i szerzej w demokratycznym świecie. Dysponując wystarczającym potencjałem eksportowym, stale wstrzymywali gaz, aby stworzyć dotkliwe warunki cenowe dla europejskich konsumentów. Aby ludzie wywierali presję na swoje rządy w imię interesów politycznych rosji.

Ten i wiele innych podobnych przykładów pokazuje, że rosji nie można dłużej uważać za normalnego i niezawodnego dostawcę surowców energetycznych, za zwykłego i wiarygodnego partnera handlowego.

Wszyscy razem jesteśmy w stanie wdrożyć rozwiązania, które nie tylko powstrzymają agresywne zamiary federacji rosyjskiej, która nie tylko wesprze Ukrainę w tej wojnie, ale z pewnością pokaże wszystkim potencjalnym agresorom świata, że ​​stwarza problemy dla innych państw, m.in. innych narodów, to stwarzanie sobie problemów. Jeśli tego nie zrobimy, to miliony ludzi na świecie wielokrotnie będą cierpieć z powodu agresywnych działań poszczególnych państw.

Więc jakie kroki są potrzebne teraz?

Pierwszym jest natychmiastowe wsparcie Ukrainy, aby kierownictwo federacji rosyjskiej wiedziało, że wojna nie pozwoli im zrealizować żadnego z ich drapieżnych celów. Jestem pewien, że nasz premier i minister finansów, którzy są obecni na spotkaniu, opowiedzą dziś o szczegółach takiego wsparcia finansowego.

Musimy zrobić wszystko, aby Ukraina i Ukraińcy mieli wszystko, co niezbędne do życia, nawet pomimo wojny. A na początku tego przemówienia wspomniałem w Charkowie i we wszystkich innych miastach i społecznościach Ukrainy. Wszędzie.

Po drugie, rosja musi zostać natychmiast wykluczona ze wszystkich międzynarodowych instytucji finansowych. MFW, Bank Światowy i inne zdecydowanie nie są miejscem dla takiego państwa, które próbuje zniszczyć życie sąsiadów.

Po trzecie, wymagany jest specjalny podatek wojenny. Rosja, a po niej każdy inny agresor, musi zapłacić za to, co narusza globalną stabilność. Taki podatek od wojny musi być nałożony na wszystkie bez wyjątku operacje handlowe z Rosją jako państwem lub z rosyjskimi firmami. Dla wszystkich transakcji eksportowo-importowych, dla transakcji finansowych, które nadal nie są zablokowane.

Wpływy z podatku wojennego powinny być przeznaczone na pomoc Ukrainie w odbudowie wszystkiego, co rosja zniszczyła podczas wojny. Albo jeśli ten podatek jest nakładany na innego agresora, to pieniądze powinny być skierowane do ofiary tej wojny.

Świat potrzebuje skutecznego narzędzia do reagowania na destrukcyjne działania tych, którzy nie chcą zachować wspólnego bezpieczeństwa i pracować dla wspólnego dobra wszystkich na świecie. Jestem przekonany, że takim narzędziem może być specjalny podatek na wojnę.

Po czwarte, każde państwo na świecie musi już teraz przygotować się na możliwe całkowite zerwanie wszelkich stosunków z rosją. Nikt nie powinien polegać na nastrojach politycznych kierownictwa tego państwa.

Jeśli świat jest gotowy do całkowitego odizolowania rosji, przywódcy rosyjscy będą mieli motyw, by uniknąć wojny.

I po piąte, zablokowano już znaczące aktywa państwa rosyjskiego i przedstawicieli rosyjskiej elity. Ale to nie wszystkie atuty, o których wiemy. Ta praca blokująca musi być kontynuowana. I to nie tylko jako cel sam w sobie. Zablokowane fundusze rosji powinny być wykorzystane zarówno na odbudowę Ukrainy po wojnie, jak i naprawienie szkód, jakie Rosja wyrządziła innym narodom swoim destrukcyjnym zachowaniem.

Jeśli w regionach wybuchnie głód z powodu wojny prowadzonej przez Rosję lub jeśli niektóre kraje zostaną poważnie dotknięte wybuchem inflacji, zamrożone rosyjskie aktywa można wykorzystać na opłacenie pomocy i odszkodowań.

Musimy użyć wszystkich sił, aby rosja poczuła karę za wojnę. A ona też czuła, jak wielką - także dla niej - potrzebę powrotu do świata.

Tak więc pomagając nam, możesz pomóc każdemu z Was. Ustabilizować sytuację finansową w naszym regionie i ogólnie na świecie. Zagwarantuj bezpieczeństwo głównych rynków, zaczynając od żywności.

Z Waszym wsparciem finansowym i rozwiązaniami szybko odbudujemy nasz kraj. A to oznacza nie tylko nowe możliwości biznesowe z różnych krajów, nie tylko nowe możliwości wzrostu gospodarczego, ale także konkretny dowód na to, że globalne instytucje finansowe są w stanie działać w interesie zwykłych ludzi, w interesie całej ludzkości.

Chcę, żeby jedno z następnych spotkań odbyło się na Ukrainie. W jednym z naszych miast, może w Charkowie, przy waszym wsparciu.

Dziękuję bardzo za uwagę!

Chwała Ukrainie!

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-