Zełenski spotkał się z Annaleną Baerbock - rozmawiał o agresji Rosji i Nord Stream 2

Zełenski spotkał się z Annaleną Baerbock - rozmawiał o agresji Rosji i Nord Stream 2

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił sytuację bezpieczeństwa wokół Ukrainy z federalną minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock – donosi prezydencki serwis prasowy, podaje Ukrinform.

Na początku spotkania Prezydent podkreślił wagę tej wizyty, w szczególności na tle napiętej sytuacji wokół granic Ukrainy.

Służba prasowa BP zwróciła uwagę, że szczegółowo omówiono sytuację bezpieczeństwa wokół Ukrainy, przebieg procesu pokojowego i podkreślono, że środki ograniczające, w tym sankcje prewencyjne, mogą zapobiec dalszej eskalacji agresji. Dostrzegając jedność podejść do procesu pokojowego, w szczególności klastrowego podejścia do realizacji Porozumień mińskich, strony wyraziły nadzieję, że wkrótce zostanie zorganizowany kolejny szczyt w „formacie normandzkim”.

„Bez osiągnięcia pokoju na Ukrainie nie może być mowy o bezpieczeństwie europejskim” – powiedział Zełenski.

Zwraca się uwagę, że podczas spotkania dużo uwagi poświęcono wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy. Prezydent podkreślił, że Nord Stream 2 to projekt geopolityczny i broń wymierzona zarówno przeciwko Ukrainie, jak i całej Europie. Wspólnie stwierdzono, że wykorzystanie projektu jako broni doprowadzi do ostrych środków reagowania.

Rozmówcy zwrócili również uwagę na wspólne podejście Ukrainy i Niemiec do budowania współpracy w sektorze energetycznym, w szczególności w zakresie „zielonej” transformacji i odnawialnych źródeł energii. Zaznaczono, że praktyczną realizację wspólnych priorytetów ułatwi otwarcie przez Niemcy biura w Kijowie dla realizacji ukraińsko-niemieckich projektów w zakresie energetyki wodorowej.

Podkreślono także konieczność wspólnego podjęcia konkretnych działań na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy, w tym zapewnienia długoterminowego tranzytu gazu przez Ukrainę.

Szczególną uwagę zwrócono na kwestie integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy. Podkreślono wagę konsolidacji europejskiej perspektywy Ukrainy i wyrażono nadzieję na odpowiednie wsparcie ze strony Niemiec.

Podczas spotkania strony zwróciły również uwagę na symbolikę faktu, że wizyta Baerbock na Ukrainie odbywa się w 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Ukrainą a Niemcami.

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował minister spraw zagranicznych Niemiec Annalenie Baerbock za pełną solidarność z Ukrainą.

„Poniedziałek. Spotkania międzynarodowe i silne wsparcie ze strony naszych partnerów. Dziękuję minister spraw zagranicznych Niemiec Annalenie Baerbock za pełną solidarność z Ukrainą” – napisał Zełenski na Instagramie.

Przypomnijmy, niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przebywała 17 stycznia w Kijowie, a 18 stycznia odwiedzi Moskwę.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-