NATO podpisze z Ukrainą umowę o zacieśnieniu współpracy w cyberprzestrzeni – Stoltenberg

NATO podpisze z Ukrainą umowę o zacieśnieniu współpracy w cyberprzestrzeni – Stoltenberg

Ukrinform
W odpowiedzi na atak cybernetyczny na rząd i instytucje Ukrainy, jej partnerzy z NATO wzmocnią swój system obrony cybernetycznej i odporność – napisano w oświadczeniu sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, którego pełny tekst jest opublikowany na stronie internetowej NATO, donosi Ukrinform.

„Zdecydowanie potępiam cyberatak na ukraiński rząd. NATO od lat ściśle współpracuje z Ukrainą, aby rozwijać swoją cyberobronę. Eksperci NATO ds. cyberbezpieczeństwa w Brukseli wymieniali informacje ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami na temat trwających wrogich operacji cybernetycznych. Eksperci Sojuszu również wspierają ukraińskie władze”- powiedział Stoltenberg.

Zapowiedział, że w ciągu kilku dni NATO i Ukraina podpiszą porozumienie o wzmocnionej współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, która obejmie dostęp Ukrainy do platformy NATO służącej do wymiany informacji o szkodliwych programach i działaniach cybernetycznych.

„NATO będzie nadal udzielać Ukrainie silnego politycznego i praktycznego wsparcia” – dodał.

Strony internetowe wielu ministerstw i innych władz zostały zawieszone 14 stycznia z powodu ataku hakerskiego, który rozpoczął się w nocy, w tym strony ministerstw edukacji i nauki, rolnictwa i żywności, energii, środowiska i zasobów naturalnych, spraw zagranicznych i Spraw Weteranów. Ucierpiały także strony internetowe Naczelnego Sądu Antykorupcyjnego, Sądu Najwyższego, portal sądowniczy, Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy i inne instytucje. W sumie cyberatak odczuło 70 stron centralnych i lokalnych organów wykonawczych.

Państwowa Służba Łączności Specjalnej zbiera wszystkie niezbędne informacje na temat tego cyberataku i planuje przywrócić działanie rządowych stron internetowych do końca dnia.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-