Zełenski zaproponował, by Biden zorganizował trójstronne spotkanie z Putinem - BP

Zełenski zaproponował, by Biden zorganizował trójstronne spotkanie z Putinem - BP

Ukrinform
Strona ukraińska zainicjowała spotkanie prezydentów Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Rosji w formie wideokonferencji na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie - powiedział szef Biura Prezydenta Andrij Jermak podczas rozmowy on-line, donosi korespondent Ukrinformu.

„Prezydent Zełenski zaproponował, by Biden – i uważamy, że to może zadziałać – na zorganizował trójstronne spotkanie, być może poprzez wideokonferencję, między prezydentami Bidenem, Zełenskim i Putinem ” – powiedział ukraiński urzędnik.

Powiedział, że Kijów oczekuje reakcji na propozycję Rosji, a Stany Zjednoczone uznały tę propozycję za interesującą.

W tym kontekście Jermak pochwalił gotowość Stanów Zjednoczonych do aktywnego udziału w działaniach na rzecz rozwiązania sytuacji bezpieczeństwa wokół Ukrainy. Nazwał stanowisko Waszyngtonu „bardzo słusznym”, stwierdzając, że są oni gotowi dołączyć do dowolnego istniejącego formatu negocjacyjnego w sprawie ugody na Ukrainie, ale będą kontynuować kontakty dwustronne z Rosjanami.

Trzecia tura serii rozmów między Zachodem a Rosją, która miała miejsce w tym tygodniu, odbyła się 13 stycznia. 12 stycznia spotkała się Rada Rosja-NATO, a 10 stycznia delegacja USA pod przewodnictwem zastępcy sekretarza stanu Wendy Sherman spotkała się z Rosjanami w Genewie. Celem Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników jest zmuszenie Rosji do wybrania ścieżki „deeskalacji i dyplomacji”, a nie eskalacji napięć i militarnej agresji.

Jak powiedziała Sherman 12 stycznia, po dwóch turach rozmów dyplomatycznych w tym tygodniu, Rosja nie zobowiązała się do deeskalacji granicy z Ukrainą.

13 stycznia rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja nie będzie nawet dyskutować o amerykańskim żądaniu wycofania rosyjskich wojsk z granicy z Ukrainą i zawrócenia ich do koszar.

Podczas briefingu w Białym Domu 13 stycznia doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że zagrożenie rosyjską inwazją militarną na Ukrainę pozostaje „wysokie” i że Putin może to zrobić pod dowolnym pretekstem lub bez niego, ale Stany Zjednoczone i jego sojusznicy są gotowi na każdy scenariusz.

Według niego, społeczność wywiadowcza USA przetwarza informacje, że Rosja pracuje nad sfabrykowaniem pretekstu do inwazji, w tym operacji sabotażowych i informacyjnych, oskarżając Ukrainę o przygotowanie ataku na siły rosyjskie we wschodniej Ukrainie. Jednocześnie doradca Bidena zaznaczył, że wywiad nie ma jeszcze informacji, czy Putin podjął ostateczną decyzję co do swoich dalszych zamiarów w kierunku ukraińskim.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-