Biały Dom przekazał Ukrainie 200 mln dolarów pomocy wojskowej – Politico

Biały Dom przekazał Ukrainie 200 mln dolarów pomocy wojskowej – Politico

Ukrinform
Administracja prezydenta USA Joe Bidena potajemnie przeznaczyła 200 mln dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy – donosi Ukrinform, powołując się na „Politico”.

„Pod koniec grudnia administracja Joe Bidena bez zbytniego rozgłosu zezwoliła na przyznanie dodatkowych 200 milionów dolarów na pomoc Ukrainie w sektorze bezpieczeństwa” – podała gazeta.

„Pakiet bezpieczeństwa pozwolił na dostawę większości sprzętu wojskowego i broni wcześniej dostarczanych przez Stany Zjednoczone, w tym broni strzeleckiej i amunicji, radiotelefonów, sprzętu medycznego, części zamiennych i tak dalej”.

Suma 200 milionów dolarów została zatwierdzona przez prezydenta Bidena: ma on prawo polecić sekretarzowi stanu, aby zwrócił się do sekretarza obrony o dostarczenie materiałów z zapasów Pentagonu do zagrożonego kraju. Biały Dom musi następnie poinformować Kongres, że „nieprzewidziana sytuacja wymaga natychmiastowej pomocy wojskowej”.

„Udzielamy Ukrainie pomocy obronnej… I będziemy to robić w nadchodzących tygodniach i miesiącach, wykorzystując szereg mechanizmów, w tym Inicjatywę Bezpieczeństwa Ukrainy” – powiedział gazecie rzecznik Departamentu Stanu.

W Kijowie powiedziano, że Stany Zjednoczone wyślą systemy radarowe i sprzęt morski, chociaż nie było jasne, kiedy nastąpią pierwsze dostawy.

Przypomnijmy, Biden nie po raz pierwszy podejmuje taki krok. Tak więc w sierpniu, na krótko przed spotkaniem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, zobowiązał się do udzielenia Kijowowi pomocy wojskowej w wysokości 60 mln dolarów. Część pomocy, w tym broń strzelecką i amunicję, trafiła na Ukrainę w zeszłym miesiącu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-