W Genewie Rosja nie potwierdziła gotowości do wycofania wojsk z granic Ukrainy - Departament Stanu

W Genewie Rosja nie potwierdziła gotowości do wycofania wojsk z granic Ukrainy - Departament Stanu

Ukrinform
Pierwsza zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman powiedziała, że po spotkaniu w Genewie z rosyjskimi urzędnikami nie jest w stanie powiedzieć, czy Rosja jest gotowa do deeskalacji w pobliżu granic Ukrainy.

Oświadczyła to podczas konferencji telefonicznej po spotkaniu, donosi korespondent Ukrinformu.

„Nie sądzę, że znamy odpowiedź”- powiedziała pierwszy wiceszef Departamentu Stanu USA, zapytana, czy delegacja USA widziała oznaki gotowości Rosji do deeskalacji na granicy z Ukrainą.

Sherman podkreśliła, że deeskalacja w Waszyngtonie jest rozumiana jako wycofanie wojsk rosyjskich z granicy ukraińskiej do miejsc stałego rozmieszczenia. Albo, według niej, Moskwa powinna wytłumaczyć charakter i cele ćwiczeń na dużą skalę, pod pretekstem zwiększania obecności wojskowej w regionie.

„Myślę, że nie zdziwi was, gdy usłyszymy, że Rosja naprawdę nam powiedziała – jak powiedzieli publicznie – że nie zamierzają najeżdżać, a to tylko manewry i ćwiczenia” – powiedziała szef amerykańskiej delegacji.

Podkreśliła, że w tym przypadku Rosja może udowodnić brak agresywnych intencji „uciekając się do deeskalacji i powrotu wojska do koszar”.

Sherman podkreślił też, że realny postęp w negocjacjach z Rosjanami można osiągnąć „tylko w atmosferze deeskalacji, a nie eskalacji”.

Ponadto szefowa delegacji USA zaznaczyła, że w poniedziałek nie odbyły się rozmowy, ale dyskusje mające na celu lepsze wzajemne zrozumienie oraz priorytety i kwestie niepokojące obie strony.

„To (spotkanie w Genewie – przyp. red.) nie było tym, co nazywamy negocjacjami” – powiedziała Sherman.

Przypomnijmy, szef rosyjskiej delegacji podczas rozmów w Genewie Siergiej Riabkow powiedział, że Rosja nie ma zamiaru najeżdżać Ukrainy. Jednak, jak powiedział, ryzyko konfrontacji wojskowej pozostaje wysokie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-