Biden podczas rozmowy z Zełenskim - USA udzielą decydującej odpowiedzi w przypadku rosyjskiej inwazji

Biden podczas rozmowy z Zełenskim - USA udzielą decydującej odpowiedzi w przypadku rosyjskiej inwazji

Ukrinform
Prezydent USA Joe Biden odbył w niedzielę rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Poinformował o tym Ukrinform, powołując się na służbę prasową Białego Domu.

„Prezydent Biden dał jasno do zrozumienia, że Stany Zjednoczone, ich sojusznicy i partnerzy zareagują zdecydowanie w przypadku dalszej rosyjskiej inwazji na Ukrainę” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki w komunikacie prasowym.

Przywódcy wyrazili poparcie dla wysiłków dyplomatycznych, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Jest to dwustronny dialog na temat stabilności strategicznej, zaangażowania NATO w Radzie Rosja-NATO i OBWE.

Prezydent Biden podkreślił, że przywiązanie Stanów Zjednoczonych, ich sojuszników i partnerów do zasady „nic o tobie bez ciebie”, zapisano w oświadczeniu. Potwierdził zaangażowanie USA na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz wyraził poparcie dla środków budowy zaufania w celu deeskalacji napięć w Donbasie oraz aktywnej dyplomacji na rzecz realizacji Porozumień mińskich i wsparcia formatu normandzkiego.

Tymczasem prezydent Ukrainy napisał na Twitterze , że omówił ze swoim amerykańskim odpowiednikiem wspólne działania na rzecz zapobiegania eskalacji, reform i deoligarchizacji.

Jak poinformował Ukrinform, poprzednia rozmowa prezydentów Ukrainy ze Stanami Zjednoczonymi odbyła się 9 grudnia, podczas której omawiano wyniki rozmów Bidena i Putina 7 grudnia.

30 grudnia 2021 r. amerykański przywódca niecałą godzinę rozmawiał przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W szczególności szef Białego Domu ostrzegł swojego rozmówcę przed wprowadzeniem na szeroką skalę sankcji gospodarczych, finansowych i politycznych w przypadku dalszej eskalacji sytuacji wokół Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-