Spełnienie żądań Rosji byłoby największym upokorzeniem Stanów Zjednoczonych i NATO – Kuleba

Spełnienie żądań Rosji byłoby największym upokorzeniem Stanów Zjednoczonych i NATO – Kuleba

Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba uważa, że ani Stany Zjednoczone, ani NATO nie zgodzą się na rosyjskie żądanie w związku z powstrzymaniem ekspansji na wschód, gdyż byłoby to największe upokorzenie od czasu powstania Sojuszu.

Według Ukrinformu Kuleba wyraził tę opinię w wywiadzie dla RBK-Ukraina.

„Nie wierzę, że Stany Zjednoczone lub NATO zgodzą się na żądanie Rosji, by zatrzymać ekspansję na wschód i wycofać się z Europy Środkowej, jak żąda Rosja. Pojawia się nie też żądanie, aby NATO się nie rozszerzało, ale także żądanie zakończenia obecności wojskowej NATO w państwach członkowskich NATO. Nie wierzę w to, bo przyjęcie takiego żądania w jakiejkolwiek formie byłoby największym upokorzeniem Stanów Zjednoczonych i NATO w historii od powstania Sojuszu” – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Komentując zachowanie Rosji, zauważył, że w dyplomacji mówi się o strategii szaleństwa. Ma pokazać partnerowi, że jesteś po prostu szalony, gotowy na wszystko, nieprzewidywalny i dlatego trzeba do Ciebie podchodzić ze szczególną elastycznością i delikatnością.

Szef ukraińskiej dyplomacji przypomniał, że kryzys na Karaibach zrodził się z takiej strategii Chruszczowa i „wiemy, jak się skończył”.

„Ale nie zagłębiałbym się teraz w motywację Rosji, ponieważ tak naprawdę nie możemy dostać się do ich mózgów i zobaczyć tam szczegółowego planu działania. Nawiasem mówiąc, mogą nie mieć planu. Chaotyczne działania: spróbujmy tego i zobaczmy, co się stanie. Nadal mają opinię „złych”, nie mają w tym względzie nic do stracenia… To test, prowokacja Zachodu, to jest ich gra” – powiedział minister.

Jednocześnie podkreślił, że musimy mniej myśleć o motywacji Rosji, a bardziej dbać o nasze działania i koordynację działań naszych partnerów z Ukrainą.

Przypomnijmy, 17 grudnia rosyjski MSZ opublikował projekt porozumienia w sprawie tzw. „gwarancji bezpieczeństwa”, których Putin domaga się od NATO i które Moskwa przekazała Waszyngtonowi. W pewnym momencie Rosja zachęca sojuszników do zobowiązania się do „wykluczenia dalszego rozszerzenia NATO, w tym przystąpienia Ukrainy i innych narodów”.

Ponadto Rosja zasugerowała, aby Stany Zjednoczone porzuciły „wszelką aktywność militarną na Ukrainie, a także w innych krajach Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Środkowej”.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-