Zarysy „Trójkąta Lubelskiego”, dodatkowe „10 kroków” i zwyczajowy repertuar

Zarysy „Trójkąta Lubelskiego”, dodatkowe „10 kroków” i zwyczajowy repertuar

publikacja
Ukrinform
ŚWIATOWE WYDARZENIA

Przywódcy państw „Trójkąta Lubelskiego” zorganizowali szczyt na najwyższym szczeblu

Proponowane przez Ukrainę „10 kroków” na drodze do rozwiązania konfliktu w Donbasie zostały szybko zniwelowane przez Kreml. Putin przeprowadził skoncentrowaną sesję antyukraińskiej propagandy.

Stworzony przez ministrów spraw zagranicznych Litwy, Polski i Ukrainy „Trójkąt Lubelski” nadal funkcjonuje. W ubiegłym tygodniu prezydenci trzech krajów, którzy spotkali się w karpackiej miejscowości Huta, odbyli swój pierwszy szczyt w tym formacie. Na porządku dziennym był kryzys migracyjny na granicach Białorusi, przeciwdziałanie agresywnej polityce Rosji w ogóle, a Nord Stream 2 w szczególności. Warto zauważyć, że Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski i Gitanas Nauseda są na tej samej stronie w swoim stosunku do Rosji.

Podczas spotkania ambasadorów, które odbyło się w Hucie w formie konferencji „Dyplomacja 30. Strategia silnego państwa”, Wołodymyr Zełenski i Andrij Jermak wspomnieli o „10 krokach” zmierzających do rozwiązania konfliktu w Donbasie. Niestety treść ukraińskich propozycji szybko upublicznił rosyjski „Kommersant”, który pełni funkcję zbiornika drenażowego Kremla. Chciałbym zauważyć, że rosyjskie MSZ zdecydowało się ostatnio na publikowanie nie tylko własnych, ale i cudzych inicjatyw, łamiąc kanony dyplomacji. W dokumencie tym widać wyraźnie niewiele nowego, poza oczywistymi nadziejami na rozmowę telefoniczną i kolejne spotkanie Władimira Zełenskiego z Władimirem Putinem.

Tradycyjna konferencja prasowa Putina pokazała bezpodstawne oczekiwania co do konstruktywnego podejścia ze strony rosyjskiego prezydenta, którego komunikacja z prasą przekształciła się w sesję ukrainofobii. W zasadzie nie powiedział niczego, czego by nie powiedział wcześniej, w tym tezy o stworzeniu Ukrainy przez Włodzimierza Lenina, ale ton wypowiedzi na tle koncentracji wojsk rosyjskich na granicy ukraińskiej nosił znamiona groźby. Zwłaszcza w kontekście wypowiedzi Putina, że Rosja ma robić to, co uważa za słuszne. Jeśli przypomnimy sobie, że ukrainofobiczne wypowiedzi czołowych przedstawicieli rosyjskiej polityki są regularnie słyszane, dziwnym jest liczyć na dobrosąsiedzkie stosunki z Rosją.

Jewhen MAGDA, Instytut Polityki Światowej


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-