Duda zapowiedział większą aktywność Polski w stosunkach z Ukrainą

Duda zapowiedział większą aktywność Polski w stosunkach z Ukrainą

Ukrinform
W 2022 r. Prezydent RP Andrzej Duda będzie bardziej aktywny w stosunkach z Ukrainą i Litwą - powiedział w komentarzu dla PAP szef Biura Polityki Międzynarodowej przy Prezydencie RP Jakub Kumoch, informuje Ukrinform powołując się na Dziennik Gazeta Prawna .

„Planujemy jeszcze większą aktywność w stosunkach z Ukrainą i Litwą (krajami Trójkąta Lubelskiego – przyp. red.), wspieranie reform w Mołdawii i Gruzji oraz walkę o integralność terytorialną” – powiedział Kumoch.

Zaznaczył też, że Duda zwróci dużą uwagę na zainicjowaną przez siebie inicjatywę Trójmorza i wesprze białoruską opozycję ze Swiatłaną Ciechanowską na czele.

Minister Prezydenta powiedział, że w przyszłym roku Duda będzie aktywny także poza Europą. Według niego Polska jest jednym z największych krajów w Europie, więc stać ją na bardziej globalną politykę. Według niego polski lider planuje być bardziej aktywny w Afryce subsaharyjskiej, Ameryce Południowej i regionie Azji i Pacyfiku. W szczególności na przyszły rok planowane są wizyty Dudy w Afryce Zachodniej i Ameryce Południowej.

Kumoch powiedział też, że prezydent Polski chciałby w przyszłym roku przyjąć w Warszawie prezydenta USA Josepa Bidena. Podkreślił, że Stany Zjednoczone pozostają najważniejszym sojusznikiem Polski, choć istnieją pewne różnice między Warszawą a Waszyngtonem. Prezydent nazwał stosunek do współpracy niemiecko-rosyjskiej w kontekście projektu Nord Stream-2 za jedną z największych różnic.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-