Zełenski omówił wsparcie Ukrainy z senatorami i kongresmenami USA

Zełenski omówił wsparcie Ukrainy z senatorami i kongresmenami USA

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał ze współprzewodniczącymi klubów ukraińskich oraz grupą senatorów i kongresmenów USA.

Jak donosi Ukrinform, Zełenski napisał to na Twitterze.

„Przeprowadziliśmy w Wigilię ważną i owocną rozmowę ze współprzewodniczącymi ukraińskich klubów oraz liczną grupą senatorów i kongresmenów USA. Doceniamy silne dwuizbowe i ponadpartyjne wsparcie Ukrainy. Jest to szczególnie ważne dla utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w regionie!"

Według strony internetowej prezydenta podczas rozmowy omówiono sytuację na wschodzie Ukrainy i na granicach. Zaznaczono, że jest ona trudna, nie obserwuje się wycofywania sił rosyjskich. Prezydent poinformował ustawodawców amerykańskich o działaniach podejmowanych w celu osiągnięcia pokoju w ramach istniejących formatów negocjacyjnych – Normandii, Trójstronnej Grupy Kontaktowej i Procesu Mińskiego.

Podkreślono znaczenie zaangażowania Stanów Zjednoczonych w proces pokojowy.

„Teraz bardziej niż kiedykolwiek liczą się nie słowa, ale zdecydowane działania. Moim celem jest powstrzymanie rozlewu krwi na wschodniej Ukrainie. Nie można sobie wyobrazić bezpieczeństwa w Europie bez zakończenia wojny w Donbasie” – powiedział Zełenski.

Osobno poruszono kwestię narastania presji sankcyjnej na Rosję i współpracę ukraińsko-amerykańską w sferze bezpieczeństwa.

Zwrócono uwagę na ważną rolę Kongresu w rozszerzaniu poparcia dla sektora obronnego Ukrainy.

Podkreślano, że dla Stanów Zjednoczonych ważne jest wsparcie euroatlantyckich aspiracji Ukrainy i zrozumienie perspektyw członkostwa w NATO.

„Brak porozumienia w sprawie Ukrainy bez Ukrainy. Żadne państwo trzecie nie może mieć prawa do głosowania w sprawie integracji Ukrainy z NATO” – powiedział Zełenski.

Podczas spotkania odrębnie omówiono kwestie gazociągu Nord Stream-2. Zwrócono uwagę na zagrożenia związane z tym geopolitycznym projektem, który jest bronią energetyczną przeciwko naszemu krajowi i całemu kontynentowi europejskiemu.

Podczas rozmowy amerykańscy ustawodawcy jednogłośnie poparli inicjatywę Platformy Krymskiej i podkreślili swoje stałe poparcie dla niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy.

Zełenski poinformował senatorów i kongresmenów o postępach w reformach ziemskich, bankowych i sądowniczych, walce z systemem oligarchicznym.

Prezydent zaprosił amerykańskich ustawodawców do odwiedzenia w przyszłym roku Ukrainy.

Przypomnijmy, 22 grudnia organizacja „Ukraińscy Amerykanie za Bidena” (UAB) podziękowała szefowi Białego Domu za politykę wspierania Ukrainy i wezwała władze USA do przyspieszenia reakcji na agresję Putina i zwiększenia pomocy dla Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-