Słowenia podpisała deklarację wspierającą europejską perspektywę Ukrainy

Słowenia podpisała deklarację wspierającą europejską perspektywę Ukrainy

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Słowenii Janez Janša podpisali Deklarację wspierającą europejską perspektywę naszego państwa – donosi służba prasowa prezydenta Ukrainy, informuje Ukrinform.

Zwraca się uwagę, że dokument identyfikuje priorytetowe obszary współpracy Ukrainy i Republiki Słowenii w strategicznym kierunku naszego kraju w celu uzyskania pełnego członkostwa w UE.

Deklaracja stanowi, że zgodnie z artykułem 49 Traktatu o Unii Europejskiej Ukraina, jak każde państwo europejskie, które szanuje i zobowiązuje się do respektowania wartości zapisanych w artykule 2 Traktatu, może ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej, w przypadku spełnienia wszystkich warunków i zobowiązań.

Dokument potwierdza znaczne postępy, jakie poczyniła Ukraina w kontekście wdrażania umowy stowarzyszeniowej z UE, a także jej zaangażowanie w kontynuowaniu reform. Jednocześnie Słowenia będzie wspierać odpowiednie wysiłki Ukrainy, w szczególności reformy decentralizacyjne.

Zełenski podziękował premierowi Słowenii za zdecydowane poparcie dla strategii integracji europejskiej Ukrainy oraz ważną praktyczną pomoc ze strony słoweńskich partnerów w procesie wdrażania reform wewnętrznych.

Podkreślił również sukces słoweńskiej prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie 2021 roku, podczas której odbył się efektywny szczyt Ukraina-UE i podpisano Porozumienie o Wspólnej Przestrzeni Lotniczej.

Ponadto rozmówcy zwrócili uwagę na pozytywną dynamikę dwustronnej wymiany handlowej oraz omówili obiecujące projekty inwestycyjne na Ukrainie i Słowenii.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywa w dniach 15-16 grudnia z wizytą roboczą w Brukseli, gdzie bierze udział w szóstym szczycie Partnerstwa Wschodniego.

Wcześniej Polska, Łotwa, Litwa, Estonia, Słowacja i Chorwacja podpisały deklaracje o europejskiej perspektywie Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-