Zełenski, Scholz i Macron wezwali Rosję do konstruktywnej pracy w formacie normandzkim

Zełenski, Scholz i Macron wezwali Rosję do konstruktywnej pracy w formacie normandzkim

Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, kanclerz federalny Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron odbyli trójstronne spotkanie na temat uregulowania sytuacji we wschodniej Ukrainie i wezwali Federację Rosyjską do konstruktywnej postawy w formacie normandzkim.

Spotkanie przywódców odbyło się w Brukseli, informuje Ukrinform w odniesieniu do służby prasowej głowy państwa ukraińskiego.

„Wołodymyr Zełenski, Olaf Scholz i Emmanuel Macron zgodzili się dołożyć wszelkich starań, aby poczynić realne postępy w ustabilizowaniu sytuacji w Donbasie i wezwali stronę rosyjską do wznowienia konstruktywnych prac w formacie normandzkim” – podała służba prasowa.

Odnotowano, że rozmówcy zgodzili się co do konieczności kontynuowania aktywnej pracy w formacie normandzkim i zapewnienia realizacji postanowień przyjętych przez cztery strony na szczycie w Paryżu 9 grudnia 2019 r.

W szczególności Zełenski podkreślił, że dotyczy to przede wszystkim tak pilnych działań stabilizujących sytuację w strefie konfliktu, jak zapewnienie przestrzegania zawieszenia broni, wzajemne uwolnienie zatrzymanych oraz otwarcie dwóch nowych punktów kontrolnych.

Prezydent Ukrainy podziękował także Niemcom i Francji za zdecydowane wsparcie dla Ukrainy na tle militarnego zagrożenia ze strony Rosji, a także za konsekwentne wysiłki tych krajów w negocjacjach w formacie normandzkim.

Stwierdził, że Ukraina nie ulega prowokacji na granicy, nie ma agresywnych intencji wobec innych stron i pozostaje wierna dyplomatycznym środkom rozwiązania sytuacji.

„Oczekuję, że rosyjskie wojska i broń zostaną jak najszybciej wycofane z granic Ukrainy. Do tej pory, pomimo trwających wysiłków dyplomatycznych, pozostają w pobliżu naszych granic” – powiedział ukraiński szef państwa.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywa w dniach 15-16 grudnia z wizytą roboczą w Brukseli, gdzie bierze udział w szóstym szczycie Partnerstwa Wschodniego.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-