Szczyt Trójkąta Lubelskiego odbędzie się na Ukrainie 20 grudnia

Szczyt Trójkąta Lubelskiego odbędzie się na Ukrainie 20 grudnia

Ukrinform
Szczyt Trójkąta Lubelskiego na szczeblu prezydenckim odbędzie się 20 grudnia na Ukrainie -napisał na Twitterze szef Biura Polityki Międzynarodowej przy Prezydencie RP Jakub Kumoch – informuje Ukrinform.

„Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski spotkają się 20 grudnia na Ukrainie w ramach szczytu Trójkąta Lubelskiego, by rozmawiać o sytuacji bezpieczeństwa w naszym regionie” – napisał Kumoch.

Zdaniem ministra Kancelarii Prezydenta RP wizyta prezydentów Polski i Litwy jest także „wyrazem poparcia dla Ukrainy w świetle rosyjskich nacisków i prowokacji".

„Oba kraje wspierają euroatlantycką integrację Ukrainy” – powiedział Kumoch.

Jak poinformowano, 12 grudnia w Łucku koordynatorzy Trójkąta Lubelskiego - wiceministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Polski i Litwy Mykoła Toczycki, Marcin Przydacz i Mantas Adomenas - rozmawiali o sytuacji bezpieczeństwa w regionie. Ponadto strony omówiły harmonogram przyszłych kontaktów, podpisały Wspólny Plan Działania na rzecz Zwalczania Dezinformacji na lata 2022-2023 oraz uzgodniły dalsze kroki w celu realizacji Mapy Drogowej Współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

Jak informowaliśmy, Trójkąt Lubelski jest platformą współpracy trójstronnej pomiędzy Republiką Litewską, Rzeczpospolitą Polską i Ukrainą, mającą na celu pogłębienie współpracy regionalnej w sferze bezpieczeństwa, gospodarczej i społeczno-humanitarnej.

Decyzję o utworzeniu Trójkąta Lubelskiego podjęli 28 lipca 2020 r. ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Litwy i Polski Dmytro Kuleba, Linas Linkevičius i Jacek Czaputowicz, którzy podpisali Deklarację o utworzeniu nowego stowarzyszenia regionalnego.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-