Stoltenberg - NATO zgodziło się, że agresja na Ukrainę będzie miała wysoką cenę dla Rosji

Stoltenberg - NATO zgodziło się, że agresja na Ukrainę będzie miała wysoką cenę dla Rosji

Ukrinform
Ani Stany Zjednoczone, ani sama Europa nie będą w stanie sprostać obecnym wyzwaniom stawianym przez Rosję i Chiny, a to podkreśla potrzebę silnych więzi transatlantyckich - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, donosi korespondent Ukrinform.

„Podczas naszego spotkania rozmawialiśmy o znaczeniu wzmocnienia więzi transatlantyckich w dobie globalnej konkurencji. Kraje takie jak Rosja i Chiny podważają ład światowy oparty na zasadach, zagrażając swoim sąsiadom i rozszerzając swoje zdolności nuklearne. Ani Europa, ani Ameryka Północna nie są w stanie samodzielnie sprostać tym wyzwaniom. Możemy to zrobić tylko wtedy, gdy pozostaniemy silni razem w NATO” – powiedział.

Powiedział, że rozmawiał z Scholzem o koncentracji wojsk rosyjskich na okupowanych terytoriach Ukrainy i w pobliżu granicy, które zagraża bezpieczeństwu całej Europy.

„Wzywamy Rosję do powrotu do dyplomacji i deeskalacji, do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Sojusznicy w NATO zgodzili się, że jakakolwiek dalsza agresja na Ukrainę będzie miała wysokie koszty i poważne konsekwencje polityczne i gospodarcze dla Rosji” - powiedział Stoltenberg.

Sekretarz generalny przypomniał, że sojusznicy NATO z zadowoleniem przyjęli rozmowy prezydentów USA i Rosji, a także starania Niemiec o znalezienie rozwiązania politycznego w formacie normandzkim.

„NATO pozostaje otwarte na dialog, co jest jeszcze ważniejsze w czasach napięć. Jesteśmy gotowi na spotkanie w formacie NATO-Rosja w celu zwiększenia przejrzystości i zmniejszenia ryzyka błędnych ocen” – dodał Stoltenberg.

Podziękował także Niemcom za ich znaczący wkład w operacje NATO na Morzu Śródziemnym i Kosowie, a także za wysiłki pokojowe w regionie bałtyckim.

Przypomnijmy, Olaf Scholz w ramach swojej pierwszej wizyty jako kanclerz Niemiec – pojechał do Brukseli, gdzie przeprowadził rozmowy z szefami instytucji europejskich i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-