Stefanczuk podkreślił znaczenie Trójkąta Lubelskiego

Stefanczuk podkreślił znaczenie Trójkąta Lubelskiego

Ukrinform
Mija era wielkich stowarzyszeń, dlatego teraz musimy zwrócić większą uwagę na międzypaństwowe podmioty regionalne, które mają wiele wspólnych interesów, jak np. Trójkąt Lubelski (Ukraina, Polska, Litwa) – powiedział w wywiadzie dla Ukrinform podczas wizyty na XI sesji Zgromadzenia Międzyparlamentarnego Ukrainy, Polski i Litwy w Warszawie przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

„W kontekście globalnym era wielkich stowarzyszeń dobiega końca. Teraz musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na stowarzyszenia przyjazne regionom, ponieważ takie kraje mają podobne interesy gospodarcze, polityczne i bezpieczeństwa. Ukraina, Polska i Litwa mają wiele wspólnego w tych obszarach” – powiedział Stefanczuk.

Według niego słuszność takiego podejścia potwierdza fakt, że zgodnie z dokumentem końcowym Zgromadzenia Międzyparlamentarnego między tymi trzema krajami „praktycznie nie było różnic”.

Marszałek Rady Najwyższej podkreślił, że utworzenie Trójkąta Lubelskiego pomiędzy trzema krajami w ubiegłym roku było "bardzo dobrym krokiem".

„Zgromadzenie Międzyparlamentarne Ukrainy, Polski i Litwy, które powołano na długo przedtem, rozstawiło akcenty, a Trójkąt Lubelski połączył je liniami” – powiedział.

Jak przypomniał Stefanczuk, w sumie strony omówiły 38 punktów, które pojawiły się w dokumencie końcowym. W szczególności mówiono o agresji militarnej Federacji Rosyjskiej, potępieniu działań Rosji na Krymie i tymczasowo okupowanych terytoriach, bezpieczeństwie energetycznym w kontekście Nord Stream 2, budowie elektrowni atomowej w Ostrivce (obwód grodzieński - przyp. ), nieracjonalne ceny gazu w Europie . Ponadto poruszono szereg kwestii politycznych związanych z reżimem Łukaszenki, jego wpływami na Ukrainę, Polskę i Litwę oraz współpracą regionalną.

Zdaniem Przewodniczącego Rady Najwyższej dalsza współpraca Zgromadzenia Międzyparlamentarnego będzie w dużej mierze zależała od sytuacji politycznej w regionie na najbliższym posiedzeniu, które ma odbyć się w przyszłym roku w Wilnie.

Zgromadzenie Międzyparlamentarne Ukrainy, Polski i Litwy powstało w 2005 roku. Inauguracyjne posiedzenie Zgromadzenia odbyło się w Kijowie w czerwcu 2008 roku. W ramach Zgromadzenia funkcjonują komisje do spraw: integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy; współpraca w zakresie bezpieczeństwa; współpraca gospodarcza, regionalna i lokalna; współpraca humanitarna i kulturalna.

Trójkąt Lubelski został utworzony w lipcu 2020 roku przez ministrów spraw zagranicznych Ukrainy, Polski i Litwy, którzy podpisali Wspólną Deklarację o Ustanowieniu Nowego Sojuszu Regionalnego. Wśród priorytetów formatu znalazło się wzmocnienie regionu, wzmocnienie bezpieczeństwa, integracja Ukrainy z UE i NATO, rozwój współpracy gospodarczej, wspólne przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-