Format normandzki, USA-Ukraina-Rosja i dialog z Putinem - Zełenski wymienił możliwe formaty rozmów

Format normandzki, USA-Ukraina-Rosja i dialog z Putinem - Zełenski wymienił możliwe formaty rozmów

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski nie wyklucza, że Stany Zjednoczone dołączą do pokojowego uregulowania sytuacji na Ukrainie w formacie równoległym do normandzkiego.

„Jednocześnie może dojść do bezpośrednich rozmów między Ukrainą a Rosją” - powiedział szef państwa w wywiadzie dla stacji telewizyjnej 1+1, donosi Ukrinform.

„Rozmawialiśmy o tym, że dzięki Stanom Zjednoczonym możemy mieć kolejną platformę negocjacyjną z Federacją Rosyjską. To bardzo trudny, delikatny moment chirurgiczny, jak nie zgubić formatu normandzkiego, bo możesz zniszczyć to, co masz, nie budując czegokolwiek. I bardzo ważne jest, abyśmy nie przegrali” – powiedział Zełenski.

Podkreślił w szczególności zainteresowanie francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona kontynuowaniem prac „Czwórki Normandzkiej” na rzecz pokojowego rozwiązania.

Zełenski przypomniał też, że w przyszłym tygodniu ma się odbyć jego spotkanie z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Prezydent podkreślił, że dziś „wszyscy są za tym, aby mieć kilka sposobów i jak najwięcej krajów, aby zrobić wszystko, co możliwe, aby powstrzymać wojnę na wschodzie".

„Mińsk nie jest jedyny, jak mówią… Dlatego zadaniem było przyciągnięcie i zainteresowanie Stanów Zjednoczonych. Czyli problemem jest nie tylko zaangażowanie Stanów Zjednoczonych – mają swoje państwo, mają wiele wyzwań, wiele spraw w stosunkach międzynarodowych itp… Rozumiemy, ale dla mnie było to ważne. Potrzebujemy dużej roli ze Stanów Zjednoczonych, ich pragnienia. Myślę, że tak jest dzisiaj” - powiedział prezydent Ukrainy.

Jednocześnie w przypadku istnienia tych dwóch formatów Zełenski nie wyklucza odrębnego formatu i bezpośrednich rozmów z Prezydentem Federacji Rosyjskiej.

Według niego popierają to zarówno partnerzy europejscy, jak i Stany Zjednoczone.

Przypomnijmy, 9 listopada odbyła się rozmowa telefoniczna z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem USA Joe Bidenem. Po rozmowie szef BP Andrij Jermak stwierdził, że Stany Zjednoczone Ameryki zdecydowały się na aktywny udział w procesie pokojowego uregulowania sytuacji na Ukrainie, ale format nie został jeszcze określony.

Wcześniej, 7 grudnia, amerykański przywódca przeprowadził wideokonferencję z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-