Biden potwierdził zasadę „żadnej decyzji w sprawie Ukrainy bez Ukrainy” – Biały Dom

Biden potwierdził zasadę „żadnej decyzji w sprawie Ukrainy bez Ukrainy” – Biały Dom

Ukrinform
W rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim Joe Biden potwierdził zasadę, że wszystkie międzynarodowe decyzje dotyczące Ukrainy powinny być podejmowane tylko z jej udziałem.

Potwierdza to oficjalne oświadczenie Białego Domu, opublikowane po rozmowie dwóch przywódców, donosi Ukrinform.

„Prezydent Biden dał jasno do zrozumienia, że Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy i partnerzy są oddani zasadzie „żadnych decyzji i dyskusji o Ukrainie bez Ukrainy” – czytamy w dokumencie.

Wskazał też, że prezydenci wezwali Rosję do deeskalacji napięć i zgodzili się, że dyplomacja jest najlepszym sposobem na osiągnięcie znaczących postępów w rozwiązaniu konfliktu.

„Prezydent Biden podkreślił gotowość Stanów Zjednoczonych do udziału we wspieraniu środków budowy zaufania w celu dalszej realizacji Porozumień mińskich, wspierając format normandzki” – dodał Biały Dom.

Według Jen Psaki, rzeczniczki administracji USA, Joe Biden poinformował swojego ukraińskiego odpowiednika o niedawnych rozmowach z prezydentem Rosji, a także o „poparciu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

Psaki zaznaczyła, że to samo stanowisko wyraził 6 grudnia podczas rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim sekretarz stanu USA Anthony Blinken. Tym samym po rozmowach między przywódcami Stanów Zjednoczonych i Rosji stanowisko oficjalnego Waszyngtonu popierającego Ukrainę nie uległo zmianie.

Rzeczniczka Białego Domu powiedziała również, że prezydent Biden jest gotów poważnie zareagować na Rosję w przypadku eskalacji wojskowej.

„Utrzymujemy bliskie kontakty ze stroną ukraińską na wielu szczeblach i mamy codzienne kontakty z wysokimi rangą przedstawicielami ukraińskiego rządu” – powiedziała Psaki.

Dlatego rozmowa Bidena i Zełenskiego, według niej, jest częścią tego procesu interakcji.

Przypomnijmy, prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiali we wtorek 7 grudnia za pomocą wideo. Jednym z głównych tematów tych rozmów była kwestia eskalacji militarnej Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-