Ukraina i Chorwacja podpisały deklarację o europejskiej perspektywie

Ukraina i Chorwacja podpisały deklarację o europejskiej perspektywie

wideo
Ukrinform
Ukraina i Chorwacja podpisały deklarację o europejskiej perspektywie Kijowa - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski we wspólnym oświadczeniu dla mediów z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovićem, donosi korespondent Ukrinformu.

„Doceniam aktywną pozycję Zagrzebia we wspieraniu europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy. Ważne jest, aby dziś podpisać wspólną deklarację wspierającą europejską perspektywę Ukrainy” – powiedział Zełenski.

Zaznaczył, że Chorwacja była szóstym krajem, który zademonstrował swoje stanowisko w tej sprawie.

Z kolei chorwacki rząd zauważył, że Zagrzeb wspiera europejskie aspiracje Kijowa.

„Podpisana dzisiaj deklaracja w sprawie poparcia Chorwacji dla europejskiej perspektywy Ukrainy jest czymś, co robimy w praktyce od wielu lat. Popieramy europejskie inicjatywy Ukrainy, wspieramy proces reform na Ukrainie i wierzymy, że jest to najlepszy sposób na poprawę jakości życia Ukraińców” – powiedział Plenković.

Wyraził także nadzieję, że wiele innych państw członkowskich UE pójdzie w ich ślady.

W swoim wystąpieniu premier Chorwacji przypomniał, że Ukraina była pierwszym państwem członkowskim ONZ, które 30 lat temu uznało niepodległość Chorwacji. „My w Chorwacji bardzo doceniamy i szanujemy ten fakt, jest to ważny warunek rozwoju naszych relacji” – powiedział.

Przypomnijmy, wcześniejsze deklaracje o europejskiej perspektywie Ukrainy podpisały Polska, Łotwa, Litwa, Estonia i Słowacja.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-