Kraje NATO nie popierają dawania gwarancji dla Rosji, że Ukraina nie dołączy do Sojuszu – MSZ

Kraje NATO nie popierają dawania gwarancji dla Rosji, że Ukraina nie dołączy do Sojuszu – MSZ

Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba po rozmowach z kolegami z Sojuszu wykluczył możliwość zagwarantowania Rosji, że Ukraina nie wejdzie do NATO.

Jak donosi Ukrinform, Kuleba powiedział to na antenie programu „Wolność słowa” w ICTV.

Minister zaznaczył, że przebywając w Szwecji na spotkaniu ministerialnym OBWE 2 grudnia, rozpoczął współpracę z kolegami, aby przeciwstawić się argumentowi, że należy zapewnić Rosji, iż Ukraina nie wejdzie do NATO.

„I wiecie, nikt z osób, z którymi rozmawiałem – z pewnością nie dotyczy to wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej – ale żaden z tych, z którymi rozmawiałem, nie poparł tej historii” – powiedział.

Kuleba dodał, że kolega, przedstawiciel wpływowego państwa członkowskiego NATO, powiedział, że akceptowanie takiego żądania jest nonsensem.

„Dlatego wykluczam, że takie porozumienie zostanie osiągnięte teraz. Tylko Ukraińcy będą decydować, gdzie i w jaką stronę Ukraina się będzie posuwać” – podkreślił minister.

Szef ukraińskiej dyplomacji przypomniał, że Rosja zaatakowała Ukrainę w 2014 roku, kiedy nasze państwo było oficjalnie „bezaliansowe”. Kuleba przytoczył również przykład deklaracji neutralności Mołdawii z 1994 roku, licząc, że pomoże to rozwiązać problem Naddniestrza. „Przy całej sympatii dla mołdawskich kolegów neutralność nie pomogła im w rozwiązaniu konfliktów” – powiedział.

„Wszyscy rozumieją, że dzisiejsza Rosja nie szuka bezpieczeństwa. Poszukuje chaosu wywołanego konfliktem, ponieważ w tym chaosie może czerpać dodatkowe korzyści dla siebie” – powiedział Kuleba.

Przypomnijmy, 1 grudnia Rosja zaproponowała rozpoczęcie merytorycznych rozmów w sprawie uzyskania prawnych gwarancji nierozszerzania NATO na wschód.

6 grudnia długoletni szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger powiedział, że należy „zaproponować Ukrainie zwrócić trochę uwagi na Finów na dłuższą metę”. Finlandia jest członkiem UE, ale nie członkiem NATO.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-