Kuleba - 36 krajów OBWE poparło inicjatywę Ukrainy dotyczącą monitorowania granicy z Rosją

Kuleba - 36 krajów OBWE poparło inicjatywę Ukrainy dotyczącą monitorowania granicy z Rosją

Ukrinform
Projekt decyzji Rady Ministrów OBWE zaproponowany przez Ukrainę w sprawie monitorowania Specjalną Misją Monitorującą (SMM) granicy ukraińsko-rosyjskiej uzyskał poparcie 36 innych państw członkowskich.

Jak poinformował korespondent Ukrinformu, powiedział o tym w czwartek w Sztokholmie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba w swoim wystąpieniu na 28. posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych OBWE.

„Chciałbym podziękować 36 uczestniczącym państwom za przyłączenie się do Ukrainy w przygotowaniu projektu decyzji Rady Ministrów o monitorowaniu granicy „rosyjsko-państwowej”” – powiedział Kuleba.

Podkreślił, że Rosja systematycznie utrudnia pracę SMM OBWE na Ukrainie „w celu kontynuacji agresji na Ukrainę”.

Minister zwrócił uwagę, że już w przeddzień posiedzenia Rady Ministrów OBWE, SMM poinformowała o nowym zakazie, wydanym przez rosyjskie siły okupacyjne, przekraczania linii kontaktu przy próbie wjazdu na terytoria niekontrolowane przez rząd ukraiński.

Wcześniej misja USA przy OBWE podczas spotkania Stałej Rady Organizacji w ubiegły czwartek z zadowoleniem przyjęła starania Ukrainy o „opracowanie w pełni technicznego, apolitycznego projektu rezolucji w sprawie monitorowania, którego współautorami są Stany Zjednoczone”.

Jednocześnie misja amerykańska zauważyła, że Rosja niemal natychmiast zasygnalizowała, że nie zamierza zająć konstruktywnego stanowiska w sprawie projektu decyzji Rady Ministrów Spraw Zagranicznych OBWE.

Poparcie dla tego projektu decyzji, zaproponowanego przez 37 państw członkowskich, wyrazili też w misji UE. Unia Europejska wskazała, że taka decyzja „pozwoli na dalszy postęp w procesie rozwiązywania konfliktów”.

Przypomnijmy, w czwartek 2 grudnia w stolicy Szwecji rozpoczęła się dwudniowa 28. Rada Ministrów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) z udziałem ministrów spraw zagranicznych 57 krajów uczestniczących.

Rada Ministrów Spraw Zagranicznych OBWE jest centralnym organem politycznym i zarządzającym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jest to ostatnie w tym roku wydarzenie OBWE na wysokim szczeblu, którego celem jest dokonanie przeglądu działań Organizacji na dany rok i ustalenie strategicznych wytycznych na nadchodzący rok.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-